Mekanik ve termal (ısıl) yöntemlerle elde edilmiş dokusuz yüzeylerin gerilme özellikleri
Tensile strength characteristics of nonvowen produced using thermal and mechanical methods
- Tez No: 112464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BABAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ Mekanik ve Termal (Isıl) Yöntemlerle Elde Edilmiş Dokusuz Yüzeylerin Gerilme Özellikleri Selma MIDIKLI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Doç. Dr. Osman BABAARSLAN Yd: 2001, Sayfa: 134 Jüri : Doç. Dr. Osman BABAARSLAN : Doç. Dr. Fatma GÖKTEPE : Doç. Dr. Rızvan EROL Tekstil endüstrisindeki son teknolojik gelişmeler ve insanoğlunun sınırsız istekleri sürekli olarak tekstilde kumaş yapılarının iyileştirilmesi olanaklarını doğurmuştur. Dokusuz yüzeyin diğer kumaş yapılarına nazaran hem kullanıma uygunluk, hem de maliyet açısından uygun olması tercih edilme sebeplerindendir. Ülkemizde, yeni gelişmekte olan bir tekstil kolu olması nedeniyle, dokusuz yüzey üretme tekniklerinin ve seçilmiş bazı ürünlerin gerilme özelliklerinin araştırılmasına gerek duyulmuştur. Çalışmada öncelikle dokusuz yüzey üretim teknikleri genel olarak açıklanmış ve bilgi verilmiştir. Türkiye'de dokusuz yüzey üretiminde daha çok mekanik iğneleme ve termal (ısıl) bağlama yöntemleri kullanıldığından çalışmada numune olarak bu yöntemlerle üretilmiş dokusuz yüzeyler tercih edilmiştir. Seçilen bu numuneler makine yönünde ve çapraz yönde gruplandırıldıktan sonra kimyasallı ve kimyasalsız formlarına ıslak ve kuru olarak mukavemet testleri uygulanmıştır. Gerilme testleri sonucunda elde edilen datalara göre numunenin kimyasallı, kimyasalsız, ıslak ve kuru olmasının kopma kuvveti ve uzama değerleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu deneysel çalışma sonucunda dokusuz yüzeylerin gerilme özellikleri üzerinde esas olarak doku hazırlama tekniğinin ve liflerin doku içerisinde sıralanmasının önemli derecede etkili olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra numunenin kimyasallı veya kimyasalsız, ıslak veya kuru olmasının da etkili olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Dokusuz yüzey, makine yönü (MD), çapraz yön (CD), mukavemet, uzama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS Tensile Strength Characteristics of Nonwovens Produced Using Thermal and Mechanical Methods SelmaMIDIKLI DEPARTMENT OF TEXTILE ENGINEERING INSTITUTE OF NATUREL AND APPLIED SCD2NCE UNIVERSTY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Osman BABAARSLAN Yd:2001, Sayfa: 134 Jury : Assoc. Prof. Dr. Osman BABAARSLAN : Assoc. Prof. Dr. Fatma GÖKTEPE : Assoc. Prof. Dr. Rızvan EROL Recent technological developments and the limitless demands of human being has led continuos improvements on fabric structures in textile. The main reason for rapid improvement in nonwovens are their reasonable production costs and wide- range of end-use possibilities considering the other fabrics. Because of its being a developing and a new branch of textiles, strength characteristics of some chosen nonwoven surfaces and production methods were investigated in this research work At the beginning, primarily techniques of producing nonwoven surfaces are explained. Since mechanical pinning and thermal bonding methods are widely used in Turkey, we chose the nonwoven surfaces as testing samples produced by these methods. After grouping these samples in machine direction and cross direction they were subjected to tensile testing in wet and dry state with or without chemicals. Having the results of tensile testing, the effect of wet and dry state, and being treated with or without chemicals were discussed. As a result of this study, we saw that the web forming techniques and the arrangement of fibers in the surface significantly affects the tensile properties of nonwoven surfaces. Also the specimens wet or dry state and its being treated with or without chemicals were found quite effective on their tensile properties. Key Words : Nonwovens, Machine direction (MD), Cross direction (CD), Strength, Elongation