K. K. T. C'de turunçgillerde tristeza virüs hastalığının serolojik yöntemlerle yoğunluğunun saptanması
Detection of incidence of tristeza virus disease in citrus by serological methods in TRNC
- Tez No: 112463
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NÜKET ÖNELGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ K.K.T.CDE TURUNÇGİLLERDE TRİSTEZA VİRÜS HASTALIĞININ SEROLOJİK YÖNTEMLERLE YOĞUNLUĞUNUN SAPTANMASI RECEP ÇALUDA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİTKİ KORUMA- FİTOPATOLOJİ ANABİLİM DALI Danışman : Doç.Dr. Nüket ÖNELGE Yıl : 2001, Sayfa 43 Jüri : Doç.Dr. Nüket ÖNELGE Prof.Dr. Ahmet ÇINAR Doç.Dr. İbrahim ORTAŞ K.K.T.Cinde turunçgil yetiştiriciliği yapılan Güzelyurt, Gazi Mağusa ve Girne bölgelerinde CTV'ünün yoğunluğunu belirlemek için 1998-2000 yılları arasında bir survey programı gerçekleştirilmiştir. Survey programına K.K.T.C'inde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan yafa, valensiya, Vaşington navel portakal, marsh seedless altıntop ve klemantin mandarin çeşitleri dahil edilmiştir. Güzelyurt bölgesinde 5 turunçgil çeşidine ait 15.372 ağaç ELISA ile testlenmiş ve pozitif değer veren örneklere DTBIA yöntemi uygulanarak infekteli ağaç sayısı bulunmuştur. V. navel portakal ve klemantin mandarin çeşitlerinden alman örnekler ELISA testinde negatif sonuç vermiştir. Bununla birlikte diğer üç çeşite ait toplam 26 ağacın CTV ile infekteli olduğu saptanmıştır. Bu bölgeden genel olarak % 0.16 oranında bir bulaşıklık değeri elde edilmiştir. Gazi Mağusa bölgesinde genel olarak % 23.3 oranında oldukça yüksek bir değer elde edilmiştir. Girne bölgesinde surveye dahil edilen turunçgil çeşitlerine ait bahçelerin kuruması nedeniyle bu bölgeden herhangi bir sonuç elde edilmemiştir. Güzelyurt ve Gazi Mağusa bölgelerinde toplam 54 ağacın CTV ile infekteli olduğu belirlenmiştir. Her iki bölgeden % 0.34 oranında bir değer elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tristeza Virüs Hastalığı, Serolojik Yöntemler, K.K.T.C
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS DETECTION OF INCIDENCE OF TRISTEZA VIRUS DISEASE IN CITRUS BY SEROLOGICAL METHODS IN TRNC RECEP ÇALUDA DEPARTMENT OF PLANT PROTECTION/PHYTOPATHOLOGY DIVISON INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Doç.Dr. Nüket ÖNELGE Year : 2001, Pages: 43 Jury : Doç.Dr. Nüket ÖNELGE Prof. Dr. Ahmet ÇINAR Doç. Dr. Ibrahim ORTAŞ A survey program was conducted to determine the incidence of CTV in the citrus growing area in Morpho, Famagusta and Kyrenia of Turkish Republic of Northern Cyprus between 1998-2000 years. The Jaffa, Valencia, Washington navel orange, marsh seedless grapefruit, elementine mandarin species that are extensively produced in TRNC were included the survey program. In Morpho area, 15.372 trees that belong to five citrus species were tested by ELISA and then the samples that are given positive results in ELISA were applied by DTBIA method and it was found trees that were infected. The samples which were taken from W. navel and elementine mandarin species gave negative results in the ELISA method. However, the other three species which are belong to total of 26 trees were found to be CTV infected. It was obtained an avarage disease incidence of 0,16 % from this area. It was obtained highly an avarage of 23.3 % from Famagusta area. There were not any results obtained in Kyrenia area from the citrus species included in the survey program because of the drought of the orchards. In Morpho and Famagusta areas, a total of 54 trees were found to be CTV infected. It was obtained a range of 0.34 % from these two areas. Key Words : Tristeza Virus Disease, Serological Methods, TRNC H TX. YÜKSEKÖ?RETİM KURÜL0