Akarsular üzerindeki farklı tipteki köprü yapılarının oluşturduğu kabarmaların teorik ve deneysel analizi
The Theoretical and experimental analysis of backwater due to different types of bridge structures on rivers
- Tez No: 112475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YURTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
oz DOKTORA TEZİ AKARSULAR ÜZERİNDEKİ FARKLI TİPTEKİ KÖPRÜ YAPILARININ OLUŞTURDUĞU KABARMALARIN TEORİK VE DENEYSEL ANALİZİ I Galip SEÇKİN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Doç. Dr. Recep YURT AL Yıl: 2001, Sayfa: 192 Jüri : Doç. Dr. Recep YURT AL : Prof. Dr. Salih KIRKGÖZ : Prof. Dr. Beşir ŞAHİN : Yrd. Doç. Dr. Mehmet ARDIÇLIOĞLU : Yrd. Doç.Dr. Zeliha SELEK Akarsular üzerindeki köprü yapılarının sebep olduğu kabarma miktarının analizi için seviye-debi ilişkisinin ve sürtünme katsayılarının bilinmesi gerekmektedir. Bundan dolayı köprü su kabarması analizlerinden önce yukarıdaki parametreler bileşik kesitli deneysel düzenek üzerinde tesbit edilmiştir. Seviye-Debi ilişkisini hesaplamak için geliştirilen COH Yöntemi deneysel verilere uygulanmış ve oldukça yaklaşık sonuçlar vermiştir. Daha sonra bir köprü yapısı etrafındaki bir boyutlu akım analizi için altı yaygın yöntemin güvenilirliği ve performansı deneysel ve teorik olarak irdelenmiştir. Deneyler A (I. Tip) ve B (II. Tip) tipi akım durumları için çeşitli tiplerdeki modern ve kemer köprü modelleri kullanılarak yapılmıştır. Analizler için kullanılan yöntemler sırasıyla Enerji Yöntemi, Momentum Yöntemi, Yarnell Yöntemi, WSPRO Yöntemi, HR Yöntemi ve USBPR Yöntemidir. Enerji Yöntemi'nin deneysel verilere çok yakın, diğer yöntemlerin ise deneysel verilere göre nispeten farklı değerler verdiği gözlenmiştir. Bu çalışmada aynı zamanda, HEC yöntemi üzerinde, hesaplan oldukça basitleştiren bir iyileştirme yapılmıştır. Anahtar kelimeler : Akarsular, Köprü su Kabarması, Taşkın Yatakları, seviye/debi ilişkisi, sürtünme katsayısı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS THE THEORETICAL AND EXPERIMENTAL ANALYSIS OF BACKWATER DUE TO DIFFERENT TYPES OF BRIDGE STRUCTURES ON RIVERS Galip SEÇKİN DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Recep YURT AL Yean 2001, Pages: 192 Jury : Assoc. Prof. Dr. Recep YURT AL : Prof. Dr. Salih KIRKGÖZ : Prof. Dr. Beşir ŞAHİN : Assist. Prof. Dr. Mehmet ARDIÇLIO?LU : Assist. Prof. Dr. Zeliha SELEK Stage-discharge relationships and resistance coefficients have to be known for analysis of backwater due to bridges on rivers. So before analysing the backwater, above parameters were experimentally investigated in a two stage channels. COH Method for computing Stage-Discharge relationship in rivers was applied to experimental data, and gave highly accurate results. Then six popular methods of analysis for one-dimensional flow around bridge waterways were tested for reliability and performance. The study employed experimental models of bridges with piers and arch bridges simulating Type A flow (Type I) and Type B flow (Type II) conditions. The methods of analysis employed were the Energy Method, Momentum Method, Yarnell Method, WSPRO Method, HR Method and USBPR Method. It was found that the Energy Method simulated the measured backwater values most accurately. However the computational backwater results of other methods were not a good agreement with the measured backwater values. Furthermore, HEC Method was modified in order to yield easier solutions in the computation of backwater around bridge waterways. Key Words : Rivers, Bridge Backwater, Floodplains, stage/discharge relationship, resistance coefficient. II