Standartlar dikkate alınarak sonsuz dişli mekanizmalarının hesap yöntemlerinin incelenmesi
Investigation of calculation methods of worm gear pairs regarding to the different standards
  1. Tez No: 112608
  2. Yazar: FATİH TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET RENDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
V ÖZET STANDARTLAR DİKKATE ALINARAK SONSUZ DİŞLİ MEKANİZMALARININ HESAP YÖNTEMLERİNİN İNCELENMESİ Sonsuz vida mekanizmaları günümüz sanayisinde oldukça geniş bir alanda kullanılmaktadır. Bu mekanizmaların taşıma kabiliyeti konusundaki çalışmalar, son yıllarda malzeme teknolojilerinin ve hassas ölçüm tekniklerinin de geliştirilmesiyle artmıştır. Hatta çeşitli ülke standartlarına girmeye başlamıştır. Bu çalışmada sonsuz dişli mekanizmalarının yük taşıma kabiliyetleri hesaplamaları günümüzde bilinen mevcut literatürlerle ve Eylül 1998' de yayımlanmış olan DIN 3996 standardına göre karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Çalışmada, mevcut literatür ile yeni DIN 3996 standardı arasındaki hesaplama sonuçları arasında oldukça yakın sonuçlar elde edilebildiği görülmüştür. Ancak DIN 3996 standardında dikkat çeken bir husus da standartta anlatılan hesaplama yöntemleri için A, B, C ve D gibi metotlar önermesidir. Çalışma sonunda I diş profiline sahip, geometrik boyutları ve gerekli giriş değerleri verilmiş bir sonsuz vida mekanizmasının verim ve emniyetlerinin mevcut literatürlere göre ve DIN 3996 standardına göre karşılaştırmalı olarak hesaplamaları yapılmıştır. Fatih TUNCA
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT INVESTIGATION OF CALCULATION METHODS OF WORM GEAR PAIRS REGARDING TO THE DDJFERENT STANDARDS Worm gear pairs are being used widely in today's industries. Researches of load capacity of worm gear pairs have increased by the developing of the material technologies last few years. Now these calculations have been taken in some national standards as well. In this study, the calculation of load capacity of worm gear pairs was given as comparing between known literatures and DIN 3996 that was published in September 1998. In the study, it was seen that the almost same results exist between known literatures and DIN 3996. On the other hand an important point in the DIN 3996 is given some suggestions like A, B, C and D methods. At the end of the study it was given some productivity and safety calculations of an I lûûih profiled worm gear with compared known literatures and DIN 3996. Fatih TUNCA