Toprak dolgu barajlarda geoteknik uygulamalar
Geotechnical applications in earthfill dams
  1. Tez No: 112611
  2. Yazar: ÖZLEM İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ALYANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, Toprak Dolgu Barajların tanımı, uygulama yerleri, tercih sebepleri, tipleri, hesap esasları, projelendirilmesi ve baraj yapımında zemin etüdlerinin yeri anlatılmıştır. Zemin özelliklerinin bulunması için laboratuarda ve arazide yapılan deneyler incelenmiştir. Toprak Dolgu Baraj yapımında önemli yere sahip stabilite ve enjeksiyon metodlarına yer verilmiştir. Denizli çevresindeki toprak dolgu barajlarda yapılan Geoteknik Uygulamalar incelenmiştir. Cindere, Tavas-Yenidere ve Gökpınar barajlarının karakteristikleri, proje formülasyonu, planlama aşamaları, inşaat aşamaları anlatılarak uygulamalarda karşılaşılan geoteknik problemler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Özet olarak denilebilir ki; Toprak Dolgu Barajların güvenli ve ekonomik olarak inşa edilebilmesi için, zemin etüdlerinin özenle yapılması gereklidir. Zeminin yeterince tanımamasından dolayı inşaat aşamasında karşılaşılabilecek sorunlar maliyeti ve yapım süresini artırmakta ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Özlem İLHAN
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the definition, application areas, types, preference reasons, design principles of earthfill dams and the importance of soil experiments in earthfill dams are given. To determine soil properties the experiments in the field and the laboratory must performed. The stability and injection methods that keep an important place in the construction of dams are considered. Geotechnical applications made in earthfill dams around Denizli are studied. In this concept, the characteristics, project formulation, design procedures and construction stages of Cindere, Tavas- Yenidere ve Gökpınar dams are given and the geotechnical problems that are up against in construction stage are considered in detail. It is said that as a summary the soil experiments must be performed carefully to construct earthfill dams properly and economically. Because of undeterminable properties of earth materials and the ground on which the earthfill dams lies, the cost and construction period increase, and this leads to also economical loss. Özlem İLHAN