Mikrodenetleyicili sıcaklık kontrol sistemi
Temperature control system by using microcontroller
  1. Tez No: 112610
  2. Yazar: RAMAZAN GÜMÜŞTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAFİG SAMEDOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada Mikrodenetleyici ile Sıcaklık Kontrol Sistemi Tasarımı ele alınmış ve gerçeklenmiştir. Tasarımda en az devre elemanı, minimum maliyet ve programlama kolaylığı da dikkate alınarak 80C31 Mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Sıcaklık kontrol sistemi ile kullanıcı tarafından programlanabilen alt ve üst limit değerlerinde ısıtıcı ve fan kontrolü amaçlanmıştır. Devrede seviyesi değiştirilebilen histerisiz fonksiyonu da bulunmaktadır. Birinci bölümde, Sıcaklık Kontrol Sistemlerine genel bir bakış yapılmıştır. Burada sıcaklık kontrol sistemleri türlerine göre ayrı ayrı incelenmiş olup daha sonra Sıcaklık Sensörlerine yer verilmiştir. Ayrıca bu sistemlerin Çıkış Kontrol özelliklerine de değinilmiştir. İkinci bölümde, sistem donanımından bahsedilmiştir. 8051 ailesinden olan sistemin en önemli parçası 80C31 mikrodenetleyicisinin özelliklerine geniş yer verilmeye çalışılmıştır. A/D Dönüştürücü ve Sıcaklık Sensörü gibi diğer donanım elemanlarına da yer verilmiş olup sistemin bütünlük arz eden diğer bölümleri anlatılmıştır. Ekran donanımı, klavye donanımı bunlardan bazılarıdır. Üçüncü bölümde, gerçeklenen sistemin yapısı ve bazı özellikleri blok diyagramlar yardımıyla anlatılmaya çalışılmıştır. Bunlara ilaveten bu bölümde sistem yazılımına da yer verilmiştir. Yazılımla donanım arasında bağlantı kurularak karşılaşılan sorunların çözümlerine de değinilmiştir. Ramazan GÜMÜŞTAŞ
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this work, a Temperature Control System with Microcontroller design has been studied and realized. In the design, 80C31 Microcontroller has been used, considering the cost, ease of use, and the minimum numbers of components to be used. The implemented Temperature Control System activates the heater or the cooling fan, when necessary to keep the temperature within the limits specified by the user. In the circuit, a changeable hysteresis function is also available. In the first chapter, different Temperature Control Systems have been introduced. Each temperature control system has been analyzed separately and then Temperature Sensors have also been introduced. Output Control characteristics of those systems have also been examined in this chapter. In the second chapter, system hardware has been introduced. The 80C31 microcontroller, which is the central part of the system, presented in details. A/D Converter and Temperature Sensor parts of the system have also been analyzed here and then the complementary parts of the system have been mentioned. Display hardware and keyboard hardware are samples for those complementary parts of the system. In the third chapter, the structure and the main features of the system have been explained with block diagrams. Finally, system software has also been presented. Troubleshooting for frequent system failures has been mentioned by relating software and hardware in total system. Ramazan GÜMÜŞTAŞ