Balıkesir ili ormanlık alanlarında bulunan phyllobius germ. (coleoptera, curculionidae) cinsine bağlı türler üzerinde sistematik araştırmalar
Systematical studies on the species of phyllobius (coleoptera, curculionidae) in Balıkesir found in foresty area
- Tez No: 112630
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAKİN VURAL VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Balıkesir İli Ormanlık Alanlarında Bulunan Phyllobius (Coleoptera, Curculionidae) Cinsine Bağlı Türler Üzerinde Sistematik Araştırmalar Belgin PİŞER Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi /Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Sakin Vural VARLI) Balıkesir, 2001 Balıkesir yöresinde 2000-2001 yıllarında gerçekleştirilen bu çalışmada, geniş yapraklı orman ağaçlarında yaşayan Phyllobius cinsine bağlı türlerin belirlenmesi ve bunların sistematik araştırmalarının yapılması amaçlanmıştır. 1. Çalışmada darbe yöntemiyle toplanan örneklerin tanıları Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Niyazi LODOS Müzesi'ndeki tanılı materyal ve ilgili literatür kullanılarak yapılmıştır ve aedeagus yapılan da incelenmiştir. Erginlerinin bitkilerin toprak üstü, larvalarının toprak alt kısmında zarar yaptığı bilinen bu cinse bağlı türlerin özellikle fidan ve ağaçlarda oluşturacakları zararı en aza indirmek üzere daha sonra yapılacak çalışmalara bir zemin oluşturmasu beklenmektedir. 2. Ele alınan taksonlar için tanı anahtarları yapılmış, ayrıca incelenen her iitürün sinonimleri, morfolojik karakterleri, yayılışları ve üzerinden toplandığı bitkiler ele alınarak önceki literatürün ışığında tartışılmıştır. Çalışma sonunda Phyllobius cinsinin altcinslerine bağlı 12 tür saptanmıştır. Bunlar; Phyllobius (Udanellus) brevis Gyll., 1834, Phyllobius (Phy/lerastesJ picius Stev., 1829, Phyllobius (Ecfomogasler) fulvcıgo Stev., 1829, Phyllobius (Ecfomogasler) karamanensis Voss, 1962, Phyllobius (Dieletus) argent at us Linnaeus, 1758, Phyllobius fs.str.) achardi Desbr., 1873, Phyllobius fs.str.) seladonius Brulle, 1832, Phyllobius (s.str. ) longipilis Boh., 1843, Phyllobius (s.str.) incanus Gyll., 1834, Phyllobius (s.str.) comıs Gyll. 1834, Phyllobius (s.str.) cupreoaureus Stierl., 1861, Phyllobius (s.str.) parviceps Desbr., 1873'dir. 3. Phyllobius türleri genellikle nemli yerlerde yaşamaktadırlar. Larva döneminde; değişik bitkilerin köklerinde, ergin döneminde ise yapraklarında zararlı olmaktadırlar. Bu zararlar yoğun oldukları durumlarda önem kazanmaktadır. Olgunlaşma yiyimi yapan bireylerin yapraklardaki zararları özellikle fidanlıklar için önemli kabul edilmektedir. 4. Çalışmalarımız sırasında Phyllobius cinsine ait örnekler ormanlık alanlardaki yapraklı ağaçlardan toplanmıştır. -Bulunan tüm türler Balıkesir İli için yeni kayıttır. 5. Phyllobius türlerinin teşhisinde erkek eşeysel organların (Aedeagus) morfolojik yapısının büyük önemi vardır. Bu nedenle, elde edilen türlerin; cinsel organ (Aedagus) prepa rail arını yaparak farklılıkları ortaya konulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Phyllobius Coleptera / Curculionidae / Fauna / Balıkesir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Systematical Studies On The Species of Phyllobius (Coleoptera, Curculionidae) in Balıkesir (Turkey) Found in Forestry Area Belgin PİŞER Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biologycall Education (M.Se. Thesis/Supervisor: Assist. Prof. Dr. Sakin Vural VARLI) Balıkesir, 2001 In this study, belonging to the genus Phyllobius which inhabit in tfe broad lea-fed- forest in Balıkesir region were studied between 2000-2001, 1. The diagnosis of the picked up by the hitting method in this study, has identified samples by using the type specieses and the anaible referenses in the Faculty of Agriculture Ege University Prof. Dr. Niyazi LODOS Museum and aedeagus was examired. This study would be a base for the studies on the damage on trees and growing plants by pests since this genus which adults and larvae damade the forest trees. 2. Identification keys have been carried out for the taksons examined, their synonyms their character, spread and the plants they gather on have examined under the light of the source. As a result of this study, 12 species belonging to four subgenera of i'hyl/ohms were identified. These species are: ivPhyllobius (Udanellus) brevis Gyll., 1834, Phyllobius (Phyllerastes) pictus Stev., 1829, Phylhmius (Eclomogasier) fulvago Stev., 1829, Phyllobius (Ectomogaster) karamanensis Voss, 1962, Phyllobius (Dieletus) argenlulus Linnaeus, 1758, Phyllobius (s.str.) achardi Desbr., 1873, Phyllobius (s.str.) seladonius Brulle, 1832, Phyllobius (s.str.) hmgipilis Bon., 1843, Phyllobius (s.str.) incamis Gyll., 1834, Phyllobius (s.str.) ccmus Gyll., 1834, Phyllobius (s.str.) cupreoaureus Stierl., 1861, Phyllobius (s.str.) parviceps Desbr., 1873. 3. Species of Phyllobius ' s generally live in humid areas. They are pest on the root of associated plants at larval stage while they are pes on the leaves at adult stage. Those harms gain signifiance when they are dense. 4. Species belonging to the genus Phyllobius were collected from leafed- forest during this study. -All speces found are new records for Balıkesir region. 5. Aedeagus is known to be very important in identification of species of Phyllobius. Therefore, aedagus of species were removed and compared. KEY WORDS: Phyllobius I Coleoptera / Curculionidae / Fauna / Balıkesir.