Viktorya mavisinin perlit yüzeyine adsorpsiyonu
Adsorption of victoria blue onto perlite
- Tez No: 112646
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHİR ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
oz VIKTORYA MAVİSİNİN PERLİT YÜZEYİNE ADSORPSİYONU Özkan DEMİRBAŞ Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Eğitimi Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Prof. Dr. Mahir ALKAN) Balıkesir, 2001 Bu çalışmada genleşmemiş ve genleşmiş perlit örnekleri üzerine sulu çözeltilerden viktorya mavisinin adsorpsiyonu incelenmiştir. Farklı konsantrasyonda, iyon derişiminde, pH'da ve sıcaklıkta sulu çözeltiden viktorya mavisinin giderilmesi için perlitin kullanılması incelendi. Adsorpsiyon işleminde adsorpsiyon dengesine 1 saat içinde ulaşıldı. Viktorya mavisinin adsorpsiyonunda perlit örneklerinin kapasitesinin artan pH ve sıcaklıkla arttığı genleşme ve iyon şiddetiyle azaldığı bulundu. Adsorpsiyon izotermleri Langmuir ve Freundlich izotermleri aracılığıyla belirlendi. Farklı durumlarda deneysel verilerle hesaplanan adsorpsiyon izotermleri ve deneysel verilerin Langmuir adsorpsiyon izotermi ile oldukça iyi bir uyum içinde olduğu saptanmış ve perlit örnekleri için izoterm parametreleri (Qm ve K) hesaplanmıştır. Sonuç olarak viktorya mavisi perlit yüzeyine fiziksel olarak adsorplanmıştır.Giderim verimi (P) ve boyutsuz ayırma faktörü (R) sulu çözeltilerden viktorya mavisinin giderimi için perlitin kullanılabileceğini, fakat genleşmemiş perlitin daha etkili olduğunu göstermiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Adsorpsiyon, adsorpsiyon izotermleri, viktorya mavisi, perlit, boyar madde.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ADSORPTION OF VICTORIA BLUE ONTO PERLİTE Özkan DEMİRBAŞ Balıkesir University, Instute of Science, Depertment of Chemistry Education (M. Sc. Thesis / Supervisor : Prof. Dr. Mahir ALKAN) Balıkesir, 2001 In this study, adsorption of victoria blue from aqueous solutions onto unexpanded and expanded perlite samples has been investigated. The use of perlite for the removal of victoria blue from aqueous solution at different concentration, ionic strenght, pH and temperature has been investigated. Adsorption process is attained within lh to the adsorption equilibrium. The capacity of perlite samples for the adsorption of victoria blue was found to increase by increasing pH and temperature, and decrease by expansion and ionic strenght. The adsorption isotherms are described by means of the Langmuir and Freundlich isotherms. The adsorption isotherm was measured experimentally at different conditions, and the experimental data were correlated reasonably well by the adsorption isotherm of the Langmuir, and the isotherm parameters (Qm and K) have been calculated for perlite samples as well. It is concluded that victoria blue is physically adsorbed onto the perlite. The removal efficiency (P) and dimensionless separation factor (R) have shown that perlite can be used for removal of victoria blue from aqueous solutions, but unexpanded perlite is more effective. KEYWORDS: adsorption, adsorption isotherms, victoria blue, perlite, dye.