Yapay resiflerin yapısal ve teknik özellikleri üzerine bir araştırma
A study on structural and technical characteristics of artificial reefs
- Tez No: 112691
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN TOKAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
V ÖZET YAPAY RESİFLERİN YAPISAL VE TEKNİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA DÜZBASTILAR, F. Ozan Doktora Tezi, Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Adnan TOKAÇ Ağustos 2001, 141 sayfa Bu çalışmada, DLH Liman Hidrolik Araştırma Merkezi'nde tek yönlü dalga kanalında düzenli dalga koşullan altında çok amaçlı oşinografi gözlem cihazından elde edilen dalga kayıtları ile farklı yapay resif modellerinin yüzey dalgasına bağlı stabilite ve lokal oyulma gelişimleri incelenmiştir. Hidrolik denemeler 1/30 eğimle ince çakıl (d50=4,6 mm 1 :30 ölçekle) zemin kullanılarak yapılmış ve lokal oyulma derinlikleri kum yüzey sensörü ile ve manuel olarak ölçülmüştür. Lokal oyulma şekilleri ve modellerin stabilitelerini kaybetmeleri dalga üretiminden sonra dijital fotoğraf makinesi ile görüntülenmiştir. Dalgalar her farklı dalga durumu için 15 ile 60 dakika arasında üretilmiştir. Yapay resif modelleri deneme kanalına sırasıyla 33,33; 50,00; 66,67 ve 83,33 cm su derinliklerine farklı düzenlemeler yapılarak yerleştirilmiştir. 3 farklı boyuttaki yapay resif modeli 33,33 cm ve 50,00 cm su derinliğinde 12,43 cm dalga yüksekliğinde ve 66,67 cm su derinliğinde 15,33 cm dalga yüksekliğinde stabilitelerini kaybetmeye başlamışlardır. 83,33 cm su derinliğinde ise 3 model için stabilite kaybı olmamıştır. 83,33 cm (25 m) su derinliğinden daha sığ sularda yapay resif bloklarının yerleştirilmesi uygun bulunmamıştır. Yapay resif modellerinde oluşan lokal oyulma derinliği ise dalga yüksekliği, dalga periyodu, dalga dikliği, resif boyutu ve resif düzenine bağlı değişmiştir. Ayrıca ülkemizdeki yapay resif uygulamaları teknik özellikleri (malzeme, şekil, boyut, vb.) bakımından tartışılmış ve değerlendirilmiştir. Anahtar sözcükler : Yapay resif modeli, tasarım, stabilite, lokal oyulma, dalga kanalı denemeleri
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT A STUDY ON STRUCTURAL AND TECHNICAL CHARACTERISTICS OF ARTIFICIAL REEFS DÜZBASTILAR, F. Ozan PhD in Department of Fisheries and Processing Technology Supervisor: Prof. Dr. Adnan TOKAÇ August 2001, 141 pages In this study, stability and local scour phenomena of various artificial reef models governed by internal waves in unidirectional wave channel in Port Hydraulic Research Center, DLH under regular wave conditions with wave records supplied from multi-functional oceanographic observation system were investigated. Hydraulic experiments were performed by using sand bottom with very fine gravel (d50=4.6 mm with 1:30 scale) on 1/30 slope and, local scour depths were measured with a sand surface meter and also manually. Pictures of the patterns of local scour and loosing of stability of models were taken by a digital camera after wave propagation. Waves were generated between 15 and 60 minutes for different cases. Artificial reef models were deployed in wave channel in different arrangement in water depths of 33.33; 50.00; 66.67 and 83.33 cm. Three artificial reef models in different size lost their stability for 33.33 cm and 50.00 cm water depth at 12.43 cm wave height, and 66.67 cm water depth at 15,33 cm wave height. In 83.33 cm water depth, each model did not lose their stability. It is found that not suitable to deploy artificial reef blocks more shallow waters than 83.33 cm (25 m). Local scour around artificial reef models changed depends on wave height, wave period, wave steepness, reef size and arrangement. In addition, artificial reef applications in Turkey were discussed and evaluated from the point of view of their technical characteristics (material, shape, size etc.). Keywords : Artificial reef model, design, stability, local scour, wave channel experiments