Silifke ve Mut'taki Sarıkeçili ve Bahşiş yörükleri ağzı
The Dialect of Sarıkeçili and Bahşiş yuruks in Silifke and Mut
- Tez No: 112736
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 508
Özet
ÖZET Bu araştırma Silifke ve Mut'taki Sarıkeçili ve Bahşiş Yörüklerinin ağız özelliklerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bahşiş Yörükleri yerleşik hayata geçmiş olup yaylacılığa devam etmektedir. Sarıkeçililerin bir kısmı Bahşişler gibi yerleşik hayata geçmiş, yaklaşık 200 aile kadarı ise herhangi bir mekâna lam bağlı olmadan konar göçer olarak yaşamakladır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi, diğer Anadolu ağızlarındaki kadar yoğun olmasa da, Yörük ağızlarında hızlı bir değişim meydana getirmektedir. Konargöçer Yörüklerin zor hayat şartlarına dayanamayıp yerleşik hayata geçmek istemeleri de ağız özelliklerinin yok olmasında önemli bir etkendir. Bu durum Yörük ağızlarının özelliklerini gösteren metinlerin bir an önce derlenmesi gereğini ortaya çıkarmakladır. Çalışmamız, Yörük hayatı, Silifke ve Mut Yörükleri, Sarıkeçili ve Bahşişler hakkında bilgi veren“giriş”bölümü, bu iki aşiretin yaşamış olduğu köy ya da obalarda yüz yüze görüşmeler yapılarak derlenen“metin”, ve bu metinlerin ses ve şekil bilgisi bakımından incelenmesinden ibaret olan“inceleme”bölümlerinden meydana gelmektedir. Metinlerin derlenmesi ve oluşturulması sırasında mümkün olduğu kadar Yörük hayatının otantik özelliklerini ortaya koyacak konuşmaların alınmasına dikkat edilmiştir. Metinlerle ilgili bir sözlük ve araştırmada faydalandığımız kaynakların listesi de sunulmuştur. Ekler kısmında Yörük hayatını yansıtan resimlere ve araştırmamızla ilgili haritalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been designed to bring up the characteristics of dialect of Sarıkeçili and Bahşiş Yuruks in Silifke and Mut. Bahşiş Yuruks have settled and continued the transhumance. Some of the Sarıkeçili Yuruks have settled like Ihe Bahşişs, however approximately 200 Sarıkeçili families have lived as nomadic without any places. Nowadays the development of technology causes a fast changing on Yuruks' dialects although it doesn't effect as much as other Anatolian dialects. Nomadic Yuruks would like to have the sedentary life because of the difficult living conditions and this is an important factor on disappearing the characteristics of Yuruks' dialects must be collected immediately. The introduction part of our study gives a brief information about Yuruks' lives, the Yuruks in Silifke and Mut, the Sarıkeçili and Bahşiş Yuruks. The text has been collected interviewing the Yuruks in the villages and large tents where these two nomadic tribes live. The development part of our study maintains the examination of these texts referring to the phonetics and murphologies. During the examining and arranging of the texts it has been highly regarded to express the othantic detailed characteristics of Yuruks' lives. The list illustrated below consists of a dictionary and reference books. Pictures expressing the Yuruks' lives and maps arc also illustrated.