Heyelan bölgelerindeki toprak kaymalarının sayısal ve analitik yöntemler ile değerlendirilmesi, Silifke Mut karayolu örneği
The evaluation of landslides in landscaping regions by numerical and analytical methods, Silifke Mut highway example
  1. Tez No: 780719
  2. Yazar: NİMET SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAS FİKRET KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
“Heyelan Bölgelerindeki Toprak Kaymalarının Sayısal ve Analitik Yöntemler ile Değerlendirilmesi, Silifke Mut Karayolu Örneği”isimli bu tez çalışması nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılarak yapılmış olup, temelde beş bölümden oluşmaktadır. Çalışma amacı, Silifke – Mut Yolu Km: 31 + 100 – 31 + 650 arasında meydana gelen heyelanda, SLİDE 6 programı yardımı ile iki farklı kesit için kayma anı parametrelerinin belirlenmesi ve kayan zemin için uygulanabilecek iyileştirme tekniğinin belirlenip, PLAXİS yazılım programı yardımıyla deplasman analizlerinin yapılarak birbiriyle kıyaslanması olarak belirlenmiştir. Heyelan sahasındaki 9 adet sondaj çukurundan elde edilen veriler, inklinometre ölçümleri, zemin ve kaya mekaniği laboratuvar sonuçları yardımıyla aniden kaymış bu kütle üzerinde incelemeler yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümü giriş bölümü olarak değerlendirilmiş olup bu bölümde çalışma amacı ve bu konuda yapılan benzer çalışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde, heyelan kavramı ele alınmıştır. Heyelanların oluşum şekilleri, etkileri, çözümleri, çeşitleri, zararları vb. konular hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, yapılan nitel araştırmaya ait bilgilere yer verilmiştir. Çalışma alanının tanıtılması, jeolojisi, inceleme alanı hakkında bilgiler ve zeminin laboratuvar deney sonuçları gibi bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde; ulaşılan veriler ışığında iki ayrı kesit için kayma analizleri yapılmış ve zeminin stabilitesini koruması için uygulanabilecek iyileştirmenin statik ve dinamik durum için deformasyon analizleri yapılmıştır. Çalışmanın son bölümü olan beşinci bölümde de sonuçlara yer verilmiştir. Tez çalışması kapsamında heyelan sahasında iki ayrı kesit için kayma anı parametreleri SLİDE 6 programı ile hesaplanmıştır. 31+410 ve 31+500 kesitinde kayma anında kohezyonun 0 olduğu durumda zeminin özgül ağırlıkları18 kN/m3 olarak ve zeminin kayma açısı değerleri sırasıyla 17˚ ve 15˚ olarak bulunmuştur. Kesit 31+410 da ikinci kademe kazık analizi statik durum sonucu maksimum zemin deplasman değeri 0.1612 m bulunmuştur. Analize deprem kuvveti eklendiğinde, buna ilave olarak 0,01498 m daha deplasman olduğu görülmüştür. Kesit 31+500' de ise ikinci kademe kazık analizi statik durum sonucu maksimum zemin deplasman değeri 0.1595 m'dir. Analize deprem kuvveti eklendiğinde, buna ilave olarak 0,1824 m daha deplasman olduğu görülmüştür. Deprem durumunda kesit 31+500'ün kesit 31+410'a göre daha fazla deplasmana sahip olacağı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the slip moment parameters for two different sections with the help of SLIDE 6 program and to determine the improvement technique that can be applied for the slipped soil, in the landslide that occurred between Silifke - Mut Yolu Km: 31 + 100 - 31 + 650, by performing displacement analyzes with the help of PLAXIS software. determined to be compared with each other. With the help of data obtained from 9 boreholes in the landslide area, inclinometer measurements, and soil and rock mechanics laboratory results, investigations were made on this mass that had suddenly slipped. The first part of the study is evaluated as the introduction part, and in this part, the aim of the study and similar studies on this subject are given. In the second part, the concept of landslide is discussed. Formation of landslides, their effects, solutions, types, damages, etc. Detailed information on the topics is given. In the third part of the study, information about the qualitative research is given. Information such as the introduction of the study area, its geology, information about the study area and laboratory test results of the soil are given. In the fourth part of the study; In the light of the data obtained, shear analyzes were made for two separate sections and deformation analyzes were made for the static and dynamic conditions of the improvement that can be applied to maintain the stability of the soil. In the fifth chapter, which is the last part of the study, the results are given. Within the scope of the thesis, the slip moment data for two separate sections of the landslide zone were calculated with the SLIDE 6 program. In the 31+410 and 31+500 sections, the ownership weights of the soil in the state where the cohesion was 0 at the time of shear were found to be 18 kN/m3, and the slip angle values of the soil were found to be 17˚ and 15˚, respectively. As a result of the second stage pile analysis in section 31+410, the maximum soil displacement value was found to be 0.1612 m. When the earthquake force is added to the analysis, there is an additional 0.01498 m displacement. In section 31+500, the maximum soil displacement value is 0.1595 m as a result of the static situation of the second stage pile analysis. When the earthquake force is added to the analysis, there is an additional 0.1824 m displacement. In case of an earthquake, section 31+500 will have more additional displacement than section 31+410.