Türk bankacılık sistemindeki yeni gelişmeler ve eğilimler üzerine bir inceleme
The Analysis of changes and tendencies in Turkish banking system
  1. Tez No: 112797
  2. Yazar: TİNEMİS ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Finansal piyasalar 1980'lerde başlayan globalleşme ve 1990'lar da hız kazanan uluslararası piyasaların birbirine entegre olması yönündeki gelişmeler ile son yirmi yıldır ciddi değişmelere uğramıştır. Bu değişimde sistem içindeki dinamikler kadar sistem dışındaki dinamiklerin de önemli rol oynağı söylenebilir. Özellikle 1980'li yılların başında bankaların ellerindeki fonları bir an önce kullanıma sunmak istemeleri yeni parasal araçların ortaya çıkmasına ve bankalar için likidite yönetiminin önem kazanmasına sebep olmuştur. Uluslararası entegrasyon ve finansal piyasalardaki farklılaşma rekabeti de arttırmış dolayısıyla da rekabete konu olan araçların çeşitlenmesine yol açmıştır. Türk Bankaları, klasik bankacılık düşüncesi olan“daha çok şube ile daha çok mevduat toplama”mantığını bir kenara bırakıp artan rekabet ortamında ürün yelpazesini genişleterek, rekabet etme düzeyini de yükseltmiştir. Bunun sonucu olarakta hangi araç ve hizmetler ile öne çıkacağım, hangi konularda uzmanlaşacağını aramak, bankaların en önemli faaliyetlerinden birisi haline gelmiştir. Çalışmamızda Türk Bankacılık Sisteminde 1980 sonrasında yaşanan değişimler ve özellikle son yıllarda gözlenen eğilimler üzerinde durulmuştur. Bu eğilimlerin bankacılık sektörümüzü ne şekilde etkilediği, bu değişimlere neden gereksinim duyulduğu ve bu değişimlerin sonuçlarının neler olduğu gibi konulara yer verilmiştir. Ayrıca çalışmamızın ilk bölümünde Türk Bankacılık Sektörünün tarihçesinden ve gelişiminden bahsedilmiş, ikinci bölümde Türk Bankacılık Sisteminin mevcut durumu incelenmiştir. Çalışmamızın ağırlıklı kısmım oluşturan üçüncü ve son bölümünde ise Türk Bankacılık Sisteminde son yıllarda yaşanan değişimler, değişimlerin nedenleri, tanım ve içerikleri ile yarattığı sonuçlar ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The financial markets have undergone significant changes during the last twenty years by the globalization proves, which started in the 1980s and by the developments that took place by the integration of the international markets to each others that speeded up in the 1990s. Not only the dynamics within the system but also the dynamics outside the system gained significant roles in this change. The desire of the banks to submit the funds in their possesion for use as soon as possible at the beginning of the 1980s has caused the emergence of new monetary means and the management of liquidity gained importance for the banks. international integration and differentiation in the financial markets has increased competition and thus it has caused diversifications in the means that have caused competition. The Turkish Banks have also risen to the level where they left aside the former opinion of“ the greater the number of branches is, the greater will the amount of deposit collected shall become.”and have started compete by increasing their product range and their level of competition. As a consequence of this development, seeking and finding the right means and services as well as the branches to gain expertise have become one of the most significant duties of the banks. The changes observed in the Turkish Banking System after 1980 and especially the tendencies that have been adopted in the last years have been investigated in this study. How these tendencies have affected our banking sector, the reasons why these needs have arisen as well as the consequences of these changes have been investigated. Furthermore, the history and the development of the Turkish Banking Sector has been stated in the first section and the current status of the Turkish Banking system has been investigated in the second section. The third section, which comprises of the main subject of our thesis, is the changes observed in the Turkish Banking System in the last years, the reasons of these changes; their definitions and content have been analyzed and investigated in detail.