Teknolojik değişim yönetimi
  1. Tez No: 112796
  2. Yazar: M. CELALETTİN BALIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BARAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Teknolojik değişim yönetimi ile değişimin yol açtığı yapısal, sosyal ve politik değişimlerin işletme kültürüyle birleştirilerek yönetim stratejilerinin belirlenmesi, günümüzün küresel rekabet ortamında lider olabilmek, hatta hayatta kalabilmek için yapılması zorunlu olan işlerin başmda gelmektedir. Çalışmamız, bu düşüncenin öneminin daha iyi anlaşılmasını amaçlamaktadır. Bu nedenle birinci bölümde teknolojinin temel kavramlarından bahsedilmiş, teknolojik yenilikler ve buna bağlı olarak ürün yenilikleri incelenmiştir. Ayrıca gelişmenin yolunu açan değişimin rotasını belirleyen yönetim düşüncesi ve süreçlerinde teknolojinin yeri vurgulanmış, ikinci bölümde bu değişimler ve etkileri daha ayrıntılı olarak incelenmiştir. Teknolojik değişim işletmelerin yapısını etkilerken, endüstrilerin yapısında da büyük değişimlere yol açabilmektedir. Üçüncü bölümde teknolojinin, endüstrinin evriminde meydana getirdiği değişimler ile rekabete ve maliyetlere etkisi, dolayısıyla endüstrilerde oluşan gelecek kaygısı üzerinde durulmuştur. Endüstri içerisinde faaliyet gösteren tüm işletmelerin, gelecekte karşılaşacakları durumları öngörmeleri, ortaya çıkacak değişimlere hazır olmaları ve bunlara ayak uydurabilmeleri; faaliyetlerini sürdürebilmeleri açısından gereklidir. Bir diğer ifade ile stratejik yönetim tekniklerinin, teknoloji öngörüsüyle belirlenen şartlar çerçevesinde uygulanması sonucunda endüstrilerde gelecek kaygısının bertaraf edilebileceği dördüncü bölümde ele alınmışlar. Beşinci bölümde dünyada uygulanan teknoloji politikaları incelenmiş, bazı ülke örnekleri ile Türkiye'nin teknoloji politikaları karşılaştırılmış ve Türkiye'de uygulanan teşviklerle Ar-Ge yardımlarına değinilmiştir. Çalışmamızın uygulama bölümünde ise, teknolojik değişime yoğun olarak maruz kalan otomotiv sektörü incelenmiş, sektördeki değişim düzeyi ile değişimde etkili olan faktör ler; bilişim telmolojilerinin kullanımı ve tedarikçilerle olan ilişkilerin gelişimi temel alınarak belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The administration of technological development and the synthesis of its consequences on structural, social and political changes with management culture so that its strategies will be determined, is one of the priorities to be implemented in today's globally competitive world so as to survive let alone be in the leading position. This survey aims to better clarify the significance of the above mentioned reasoning. In accordance, the first chapter exploring the basic concepts of technology examines the product improvements in line with technological advances. Furthermore, technology within the executive spirit and its processes that direct and make way for the transformation has been emphasized while these changes and their results have been more extensively studied in the proceeding chapter. In shaping the nature of corporations, this technological transformation could also make drastic changes on the structure of the industries. In chapter three, we have dwelled on the role of technology in the phases of industrial evolution and their effects on rivalry and costs as well as concerns about the prospects of these industries. All the corporations that are actively involved in the industry must anticipate possible changes they are likely to encounter in future as well as be prepared for and cope with them in order that they can safely proceed their activities. In other words, the idea that concerns for the future can be dispelled upon the use of the strategical executive techniques in line with the circumstances technology will decide has been studied in chapter four. In chapter five, policies concerning technology throughout the whole world have been examined, Turkey's politics on technology have been compared with those of some other countries and the incentives practised in Turkey together with tile funds bestowed to Research and Development (R&D). In the implementation stage of our research, we have explored the automobile industry that has been thoroughly exposed to technological transformation which in effect caused us to study the level of and factors behind this change. To achieve this end, we have utilized information technologies and the development in the relations with their suppliers. VI