Milletlerarası Tahkim Kanunu ile UNCITRAL Model Kanunu'nun karşılaştırılması
Comparison of international arbitration law and UNCITRAL model law
- Tez No: 112838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Yabancı Hakem Kararlarının Tanınması ve Tenfizine İlişkin 1958 tarihli New York Sözleşmesi milletlerarası ticarî tahkimle ilgili önemli bir adım olmakla birlikte, milletlerarası ticarî tahkim alanında yaşanan gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda, özel olarak milletlerarası ticaret konusu ile uğraşmak, bu konuda çalışmalar yapmak ve mevcut millî hukuk sistemleri arasında uyumu sağlamak için 1966 yılında Birleşmiş Milletler bünyesinde, Birleşmiş Milletler Ticaret Hukuku Komisyonu (UNCITRAL) kurulmuştur. UNCITRAL tarafından milletlerarası ticaret alanında yeknesaklığın sağlanması ve tüm üye ülkelere tavsiye edilmek üzere 1985 UNCITRAL Model Kanununu hazırlanmıştır. Bazı ülkeler, UNCITRAL Model Kanununu esas alarak millî ve milletlerarası tahkim kanunları ihdas etmişler, daha önce bu kanunlara sahip olanlar ise uyum değişiklikleri yapmışlardır. Mevzuatımızda yabancı hakem kararlarının Türkiye'de tanınması ve tenfizi New York ve Cenevre Sözleşmeleri ile kolaylaştırılmış ise de ülkemizde cereyan eden tahkim davaları HUMK'un emredici hükümlerine tabi olmaktaydı. Milletlerarası tahkimi kolaylaştırıcı bir hukuk düzeninin sağlanması, milletlerarası ilişkilerden doğan uyuşmazlıkların iç tahkimin öngördüğü hükümlerin kısıtlayıcı sınırlamalarından kurtarılması, özetle Türkiye'nin tahkim pazarındaki payını artırmak amacıyla, UNCITRAL Model Kanunu örnek alınarak 21.06.2001 tarihinde 4686 Sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu kabul edilmiştir. MTK ile getirilen düzenleme ve UNCITRAL Modeli ile benzer ve farklı noktalan çalışmamızın konusunu oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 1958 New York Convention on the Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards is an important progress taken in international commercial area. As a reason of developments in international commercial law, a technically competent association in this field and an endeavoured new organ, a commission for international Trade law, needed to be created - 1966 United Nations Commission on International Trade Law - UNCITRAL. UNCITRAL created a model law, for harmonization and improvement of national laws, which can be adopted by all countries. Some of the countries had totally adopted the Model Law, some which already have a law on this subject had modifications. New York and Geneva Conventions facilitated the recognition and enforcement of foreign arbitral awards. But it was still continuing the international arbitration, which took place in Turkey, should be convenient under the mandatory rules of Turkish Civil Procedure Law. A regulation, in order to prepare conformable conditions for international arbitration, to save the disputes arising from international commercial relations from the restricting provisions of domestic law, in detail to expand the quota of Turkey in arbitration market, on 21st of June 2001, with the number of 4686, International Arbitration Law accepted before the example of UNCITRAL Model Law. In this study, the provisions of International Arbitration Law, the similarities and the differences between this Law and UNCITRAL Model Law tried to be explained. VI