İşletmelerdeki örgüt kültürünün, toplam kalite yönetimine yatkınlığı açısından değerlendirilmesi
The Evaluation of corporate culture according to the familiarity to total quality management
- Tez No: 112837
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Bu çalışmada, örgüt kültürünün boyutları ile örgüt kültürünün toplam kalite yönetimine yatkınlığı arasındaki ilişkiler incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, örgüt kültürü hakkında genel bilgiler verilmiştir. Örgüt kültürü kavramı ve tanımı, örgüt kültürünün boyuttan, örgüt kültürünün özellikleri, örgüt kültürü ile ilgili yaklaşımlar, örgüt kültürünün elemanları ve örgüt kültürünü açıklamada kullanılan modeller açıklanmıştır. İkinci bölümde, toplam kalite yönetimi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Toplam kalite yönetimi kavramı ve tanımı, toplam kalitenin tarihsel gelişimi, bazı uzmanların toplam kalite ile ilgili yaklaşımları ve toplam kalite yönetiminin elemanları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, örgüt kültürünün boyutları ile toplam kalite yönetiminin elemanları arasındaki ilişkiler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Robbins'in ortaya koyduğu, kişisel özerklik, kontrol, yönetim desteği, kimlik, ödül sistemi, çatışma toleransı, risk toleransı, yön, entegrasyon, iletişim kalıplan ve ekip odaklılık boyutlan ile toplam kalite yönetiminin elemanları (sürekli geliştirme, müşteri odaklılık, toplam katılımcılık, sürekli eğitim ve sosyal sorumluluk) arasındaki ilişkiler açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, tamamı üretim sektöründe faaliyet gösteren 16 örgüt üzerinde gerçekleştirilen ve üç bölümden oluşan bir alan araştırması anlatılmaktadır. Araştırmanın birinci bölümüyle, örgütlerdeki çalışanlara ait demografik bilgiler elde edilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde, işletmelerdeki örgüt kültürünün toplam kalite yönetimine yatkınlığı ölçülmüş ve buna göre, her işletmenin örgüt kültürünün toplam kalite yönetimine ne kadar yatkın olduğuna dair bir skala elde edilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde, her işletmedeki örgüt kültürü boyutlarının dereceleri ölçülmüş ve daha önce elde edilen skala ile ilişkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the relations between the characteristics of corporate culture and the familiarity of corporate culture to total quality management are tried to search. Thesis is established from four chapters. In the first chapter, it is given general knowledge about corporate culture. The concept, definition, characteristics and specialities of corporate culture, theories about corporate culture, elements of corporate culture and models, that are used in explaning corporate culture, are explanied. In the second chapter, it is given general knowledge about total quality management. The concept and the definition of total quality management, the historical progress of total quality, the theories of some of the experts about total quality and the elements of total quality management are explained. In the third chapter, it is given general knowledge about the relations between the characteristics of corporate culture and the familiarity of corporate culture to total quality management The relations between the characteristics created by Robbins, that are individual initiative, control, management support, identity, reward system, conflict tolerance, risk tolerance, direction, integration, communication patterns and team orientation, and the elements of total quality management (continuous development, customer orientation, total involvement, continuous training and social responsibility) are explained. In the fourth chapter, it is thought a survey that is established by three parts and is verified in the 16 corporates that are placed in the production sector. By the first part of the survey, it is gained demographical knowledge about the workers of the corporates. In the second part of the survey, the familiarity of corporate culture to total quality management is measured and by the means of this, it is gained a scale about how familiar every corporate culture to total quality management. In the third part of the survey, the degrees of the characteristics of every corporate culture are measured and then the relations between the measured degrees and the scale, that is gained before, are searched. VI