İzmir'deki Hristiyan dini cemaatler
Christian religious communities in İzmir
- Tez No: 112850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN YİTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yeni Ahit'in Vahiy bölümünde belirtilen Yedi Kilise'den biri İzmir'deydi. İzmir, bu kilisenin gelişiminde önemli bir rol oynadı. Bahsedilen kilisenin ilk Episkoposu Saint Polikarp'tır ve Saint John'un ilk öğrencilerinden birisidir. Anadolu'da M.S. 70 yılında doğmuştur. 155 yılında Romalılar tarafından öldürülmüştür. Bunun yanısıra İzmir, Hıristiyanların misyonerlik faaliyetleri açısından mühim bir merkez olmuştur. Katolik cemaat 1344 yılından itibaren Episkoposluk düzeyinde temsil edilmeye başlanmıştır. Hıristiyan mezheplerin diğer bir kolu olan Protestanların İzmir'deki tarihi ise 1815'li yıllara, Anglikan Kilisesi Misyoner örgütü Church Missionary Society'nin üyesi William Jowett'in ve onu takip eden diğer misyonerlerin bölgeye gelmesiyle başlar. İlk dönemlerde misyonerlik çalışmalarının yöneldiği kesim, Yahudiler ve Ortodoks Rumlar olmuştur. Ancak Rumlara yönelik çalışmalara Rum Ortodoks Kilisesi'nin tepkisi, Yahudilere yönelik çalışmalar da beklenen sonuçların alınamaması nedeniyle 1850'de son vermiştir. İzmir'de yaşayan Katolik cemaat üyelerinin sayısında zamanla bir azalma göze çarpmaktadır. Bunun muhtemel nedenleri arasında yeni nesil Katoliklerin çoğunluğunun yurt dışına gitmesi ve yaşlı üyelerin ölümü gösterilebilir. Çalışmamızda tespit edebildiğimiz halihazırdaki Katolik cemaat üyelerinin sayısı ortalama 1240-1250 kişi civarındadır. Bunlardan Saint Rosary Kilisesi dışındaki kiliselerin cemaat üyeleri genelde yaşlı kimselerden oluşmaktadır. İzmir ve civarındaki bugün mevcut Protestanların sayısı, 1980 yılından itibaren hızla artış göstererek yaklaşık 410 kişiye ulaşmıştır. 1980'li yıllarda İzmir'de belli başlı birkaç kilise varken, günümüzde bu sayı 13'e yükselmiştir. Bu sayının artışına temel neden olarak sonradan hıristiyan olan Türkler gösterilebilir. Hatta bu kiliselerin bir kısmının önderliğini de hıristiyanlığa geçen Türkler yapmaktadır. Çalışmamızda Protestan kiliselerden sadece 9 tanesi hakkında bilgi verebildik. Maalesef kalan dört tanesi ile iletişim kuramadık. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde Katolik ve Protestan kiliselerin ibâdet ve uygulamalarına, sosyal faaliyetlerine ayrıntılı olarak yer verilirken, diğer taraftan bu kiliselerin kendi aralarındaki benzer ve farklı yönler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Izmir was the home of one of the Seven Churches of the Revelation and played a signification role in the development of the church. St. Polycarp, the first bishop of Izmir. He was one of the disciples of St. John. He was born in Anatolia around A. D. 70. He was martyred for his faith by the Romans in 155. At the same time Izmir has been very important centre of the functions of a Christian missionary. The Catholic Community has been symbolized in the level of Episcopacy since 1344. In the years 1815, the history of Protestant Christians in Izmir begins with the coming of William Jowett, who was the member of the church of Anglican Missionary Society, and he was followed by other Protestant Missionaries. At the begining, they have interested in converting Jewish people and Greek Orthodox Christians into their own way of Christianity. That is why Orthodox church has showed reactions upon them. Then the British and American societies has abandoned these functions in 1850. By the time, the number of the Catholics, who lived in Izmir, has began to decrease. The migration of the new generation of the Catholics and the death of the old members of it are the reasons of this decrease. Nowadays we should estimate that the number of Catholic members is about 1240-1250. The members of the Catholic Church except the church of Saint Rosary are generally very old. At the same time, the members of the Protestant in Izmir and around it has increasingly reached to 410 from the year 1980. Allthough there had been a few churches in Izmir in those years, nowadays they has reached to 13. The Turks that had been converted in to Christianity could be shown as a basic reason for the increase of this number. Furthermore they are being the leaders of these churches. But we could only be able to give knowledge about the nine of them and unfortunately we couldn't establish communication with the other four churches. This study, consist of two chapters. In the first and the second chapters while it has been tried to give detailed place to the rituels, practices, and the socia! functions of the Catholic and the Protestant Churches, on the other hand the similar and the different aspects of them have been tried to be shown too.