İzmir kiliseleri mimari bezeme detayları belgeleme ve katalog çalışması
Documentation and cataloging of architectural decoration details of Izmir churches
  1. Tez No: 909126
  2. Yazar: MELİS ÖRS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, Ege Bölgesi'nin coğrafi sınırları içinde kalan İzmir iline odaklanmaktadır. İzmir, kuzeyde Madra Dağları, güneyde Kuşadası Körfezi, batıda Çeşme Yarımadası'nın Tekne Burnu ve doğuda Aydın ile Manisa illerinin sınırları ile çevrilidir. Bu çalışmada, İzmir'in Konak, Karşıyaka ve Buca ilçelerinde Bulunan T.C. Kültür Bakanlığı tarafından tarihi yapı olduğu tescillenmiş binalar ele alınmaktadır. Araştırma, bu kiliselerin dış ve iç mimari özelliklerinin yanı sıra bezeme unsurlarını ve yapıların teknik özelliklerini ve teolojik yönler ile incelemeyi hedeflemektedir. Özellikle, mimari ve estetik özellikleri detaylı olarak belgelenerek analizi yapılacak, mimari tasarımlar, kullanılan malzemeler, teknikleri ve sanatsal detayları gibi özellikler üzerinde durulacak, bu özelliklerin dini ve kültürel pratiklerle olan ilişkisi tartışılacaktır. Ayrıca, İzmir'deki Hristiyan cemaatinin tarihsel gelişimi ve bu süreçteki yeri de ele alınarak, bu yapıların toplumsal ve kültürel bağlamdaki önemi vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the city of İzmir, located within the geographical boundaries of the Aegean Region. İzmir is bordered by the Madra Mountains to the north, the Kuşadası Gulf to the south, the Tekne Burnu of the Çeşme Peninsula to the west, and the provinces of Aydın and Manisa to the east. This study examines buildings located in the Konak, Karşıyaka, and Buca districts of İzmir, which have been registered as historical structures by the Turkish Ministry of Culture. The research aims to analyze the architectural and decorative elements of these churches, as well as their technical features and theological aspects. Particular attention will be given to documenting and analyzing the architectural and aesthetic characteristics in detail, with a focus on features such as architectural designs, materials used, techniques, and artistic details. The relationship between these features and religious and cultural practices will also be discussed. Additionally, the historical development of the Christian community in İzmir and its significance during this process will be addressed, emphasizing the importance of these structures in their social and cultural context.