İbn Miskevyh'in Tehzibu'l-Ahlak adlı eserinin din eğitimi bakımından değerlendirilmesi
An Evaluation of İbn Miskeveyh's Tehzibu'l-Ahlak in terms of religious education
- Tez No: 112872
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN PARLATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada İbn Miskeveyh'in Tehzîbu'l-Ahlâk adlı eseri din eğitimi açısından değerlendirilmiş ve günümüz eğitim anlayışı bakımından bu eserin, eğitimin hedefleri, ilke ve metotları bakımından ne değer ifade ettiği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma İbn Miskeveyh'in Tehzîbu'l-Ahlâk adlı eseriyle sınırlıdır. İçerik çözümlemesi yöntemiyle yaza rın eğitim görüşü günümüz eğitim dalları ve konuları itibariyle tasnif edilmiş, değerlendirilmiştir. Araştırmanın giriş bölümünde araştırmanın amacı, önemi, metodu, İbn Miskeveyh'in hayatı, eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde bu eserdeki eğitimini hedefleri; ikinci bölümde eğitim konuları; üçüncü bölümde eğitimin psikolojik ve sosyolojik temelleri; dördüncü bölümde eğitim-öğretim ilke ve yöntemleri değerlendirilip, araştırma sonuç ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
If s evaluated of İbn Miskeveyh's Tehzîbu'1-Ahlâk in terms of religious education in this investigation. It is tried to explain of book's vision of educational aim, principles and methods and how much they evaluate for nowaday's education vision. This investigation is limited of ibn Miskeveyh's Tehzîbu'1-Ahlâk. It's used content analyze method. Thus İbn ibn Miskeveyh's educational aim is evaluated with nowaday's educational subjects and branches. It is given of informations about ibn Miskeveyh's life, books, and importance, aims, and methods of this investigation in the begining part. It is evaluated of educational aims of book in the first places, educational subjects in the second places, psychologic and sociologic basic of education in the third places. And in the last places it's evaluated of education's principles and methods. Finally, this investigation is completed with result.