Siyasi partilerin büyükkent yönetimi karar organlarına etkileri (Konya Büyükkent örneği)
The Effects of the political parties on the decision making process of the matropolitan municipalities (The case of Konya Metropolitian municipality)
  1. Tez No: 112878
  2. Yazar: OSMAN TEKİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Demokratik bir toplumda, yerel yönetimlerin özellikle belediyelerin üzerinde siyasi partilerin etkilerinin olduğu görülmektedir. Belediyeler siyasi partilerin etkilerine açık yerel yönetim birimleridir. Bu nedenle, yerel yönetimlerin faaliyetleri ve karar alma sürecine siyasi partilerin görüşlerini ve ideolojilerini yansıtmaları da doğal olarak karşılanmalıdır. Parti çıkarlarının öncelikli olduğu, yerel ve siyasi çıkarlar ile uzlaştırılmadığı durumlarda belediyeler tarafından sağlanan hizmetlerin bazı siyasi etkiler nedeniyle engellenmesi söz konusu olmaktadır. Bu çalışmada, kent yönetiminin kurumsal boyutu ve yönetim modelleri açıklanmış, belediyelerin karar organları incelendikten sonra yerel yönetim birimlerinde yerel politikaların ortaya çıkmasına neden olan faktörler ele alınmıştır. Bu çalışmanın bir diğer amacı da yerel politikaların ortaya çıkış sürecini analiz etmektir. Bu çerçevede Konya Büyükkent Belediye meclis üyeleri ile bir anket çalışması yapılmış ve ortaya çıkan sonuçlar tablolar halinde gösterilerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a democratic society, there might be some effects of the political parties on the decision making organs of the local governments, especially in municipalities. Municipalities are very open and close administration units to the effects of the poltical parties. For this reason, it is very natural for the political parties to reflect their ideologies and their ways of policy on the decisions and the activities of the local governments. Such political effects may cause some hinderings in the local services supplied by the municipalities especially if the local and the political interests are not compatible, and in the case of the party interests have the highest priority. In this study, after Indicating and explaining the administration models and the institutional dimensions of the city administration we tried to study on the decision organs of the municipalities and the factors affecting the shape of the local policies in these administration units. The main purpose of this study is to analyze how local policies would come out For this purpose we have made a questionnaire with the members of the assembly of Konya (Metropolitan Municipality, and the results of this survey have been indicated and analyzed in the tables.