Askeri Ceza Hukukunda yetkili merciin emrini ifa
Carrying out order of component authority in the Military Criminal Law
- Tez No: 112877
- Danışmanlar: PROF.DR. TİMUR DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Anayasamız esas itibariyla mevzuata aykırı emirlerin yerine getirilmeyeceğini belirttikten sonra, ancak bazı hallerde yerine getirileceğini hüküm altına almıştır. Bu haller daha ziyade polis ve askeri personeli ilgilendiren mevzuatta daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Mevzuata aykırı emir suç teşkil etmediği durumda, yazılı olarak verilmesi halinde emri yerine getiren devlet memurları ve polis memurları açısından sorumluluktan kurtarıcı olmaktadır. Diğer kamu görevlilerine göre daha katı kurallara tabi olan askeri personelde ise, özellikle karşılaştırmalı askeri ceza hukukunda da görüldüğü gibi farklı uygulamalar göze çarpmaktadır. Bazı ülkeler mevzuata aykırı hiçbir emre itaat edilmeyeceği yönünde düzenlemelere gitmişken, bazı ülkeler suç teşkil etmemekle beraber mevzuata aykırı emirlere astların itaat edeceğini düzenlemişlerdir. Uluslararası ceza yargılamaları incelendiğinde, özellikle amirin emrini yerine getirerek savaş suçu işleyen astlar hakkında bu hususun bir sorumsuzluk sebebi olmayıp, ancak belki verilecek cezada bir indirim sebebi kabul edilebileceği şeklinde düzenlemeler yapıldığı görülmektedir. Buna paralel düzenlemeler 01.07.2002 tarihinde hukuken kurulmuş olan daimi Uluslararası Ceza Mahkemesi Statüsünde de bulunmaktadır. Ulusal Askeri Ceza Hukuku mevzuatımızda da esas olanın mutlak itaat olduğu, ancak amir tarafından verilen emrin adli veya askeri bir suç maksadı taşıdığının astça bilinmesine rağmen yerine getirilmesinin astın sorumluluğuna yol açacağı düzenlenmiştir. Burada bilinmeden anlaşılması gereken objektif olarak emrin suç teşkil ettiğinin bilinmesidir.Ancak astların amirlerin verdiği emirleri sınırlı kontrol yetkisi de hiçbir zaman gözden uzak tutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A governing provision of the Turkish constitution is that orders Contravening applicable legislation cannot in principle be implemented with the exception of certain special cases. The latter emerge more often in legislation concerning police forces and military personnel. In the event an order infringing existing legislation does not constitute a criminal act, no responsibility can be ascribed to government employees and police officers implementing that order if it was assigned in written. Differing implementations are encountered concerning military personel who are subject to more rigorous rules. This is particularly observed in the comparative review of military criminal codes. Whereas certain states have promulgated arrangements prescribing that any direction in contravention to existing legislation will not be carried out, others have put into practice arrangements allowing the implementation of orders violating legislation provided they do not constitute a criminal act. A review of the rulings of international criminal courts reveals that subordinates who have committed war crimes particularly as a result of the direction of their superiors are not held immune to prosecution. However, arrangements exist allowing the alleviation of the sentence based on the assertion that the act was carried out following an order by a superior. Similar arrangements exist in the statutes of the permanent International Criminal Court, legally established as of 1 July 2002. The governing provision of the Turkish Military Criminal Code is unconditional subordination. However, the code also stipulates that a subordinate would be held liable for acts committed while being cognizant of the legal or military criminal consequences of the orders received from a superior. The underlying intricacy in this context constitutes a criminal act. Subordinates' limited control authority over directions by officers should however be constantly borne in mind.