Sinema ve psikanaliz-Sinema, film ve seyirciye psikanalitik yöntem açısından bir yaklaşım denemesi
Cinema and psychoanalysis-An approach essay with psychonalytic method to cinema, film and spectator
- Tez No: 112926
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ADANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Psikanaliz ve sinema 19. yüzyılın sonunda doğdu ve bugüne kadar varlıklarını sürdürdü. Psikanalizin temel ilgi noktasında yer alan unsur birey-öznedir. Psikanaliz kuramı bu özneyi bir bütün olarak değil, kendisine yabancılaşmış olarak kavrar. Onu birbirleriyle çatışan parçalar olarak değerlendirir. Böylelikle Aydınlanma düşüncesinin ortaya koyduğu bir bütün olarak özne kavramına son verir. Yabancılaşma olgusu, bireyin kültürel düzene, toplumsal yaşama girerken, özellikle erotik arzularını başarması ile ilgilidir. Klasik Anlatı Sinemasında da karakter-özne bir bütün olarak ele alınır, onun kendisine yabancılaşmış olduğu gösterilmez. Oysa Modernist sinemanın temel ilgisi, psikanalize benzer bir biçimde, bireyin yabancılaşmış olmasıdır. Yabancılaşma üzerine yapılan bu vurgu, yitirilmiş olanın tekrardan kazanılması yönünde bir girişimdir. Ancak bu erotik olmayanın tam bir kavranılmasının dolayımı ile gerçekleşir.
Özet (Çeviri)
Psychoanalysis and cinema was bom at the end of the 19. century and they have been present recently. The element that is placed at the basic interest point of psychoanalysis is subject. Psychoanalysis does not grasp mis subject as a whole but it does as it is alienated to itself. Psychoanalysis theory evaluates it as conflicting parts. In this way, it terminates the subject concept put forward as a whole by idea of Enlightenment. Alienation fact, while the individual is adopted to cultural order, social life is related especially with the suppressing erotic wishes. Also in the Classical Narrative Cinema character subject is considered as a whole, the alienation to it self is not demonstrated. However the basic interest of modernist cinema is to be a alienated to individual like psychoanalysis does. This stress applied on the alienation is an interference to gain the last. But this happens as a consequence of the comprehension of non-erotic. VI