Sözlü yargılama usulü
  1. Tez No: 112925
  2. Yazar: GÜLÜMDEN ÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN PEKCANITEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Sözlü yargılama usulü, çekişmeli yargıda uygulanan özel bir yargılama usulüdür. 1711 sayılı Kanun'la getirilen değişiklikten önce sulh hukuk mahkemelerinde uygulanmakta olan sözlü yargılama usulü, bu değişikliğin ardından yerini basit yargılama usulüne bırakmıştır. Ancak sözlü usul, yürürlükten kaldırılmamıştır. Bugünkü yasal düzenleme uyarınca iş mahkemelerinde sözlü yargılama usulü uygulanmaktadır. Dolayısıyla sözlü yargılama usulü, iş mahkemelerinin geniş görev alanı çerçevesinde halen medeni yargıda etkin bir usuldür, iş yargısı ile sözlü yargılama usulünün bu birlikteliği nedeniyle tezimizde sözlü usulün esasları iş mahkemelerindeki yargılama hüküm ve ilkeleriyle beraber incelenmiştir. Devlet yargılamasına alternatif ve barışçı uyuşmazlık çözüm arayışlarının yaşandığı günümüzde, sözlü yargılama usulü özellikle tarafların mahkemeye birlikte başvurusunu kabul eden kendine özgü sistemiyle bir bakıma hakimin tarafsız bir arabulucu gibi davranmasıyla taraflara uyuşmazlığı sulh yoluyla basit, çabuk, daha az masrafla ve barışçı bir yöntemle çözebilme olanağını sağlamaktadır. Bu esas, iş yargılamasında davanın başında yerine getirilmesi zorunlu sulh teşebbüsü ile birlikte değerlendirildiğinde anlamlı bir bütünlük oluşturmaktadır. Tezimizde bu yöntem önemle incelenmeye çalışılmış ve yargı sistemimizin aksayan bazı yönlerine bir çözüm olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, ilk kısımda genel olarak yargılama usulü kavramı, farklı yargılama usullerinin kabul edilmesinin nedenleri ve gerekliliğine işaret edilmiştir. Daha sonra sözlü yargılama usulünün esasları, genel yargılama usulünden ayrıldığı noktalar, işlevi, uygulanma alanı, iş mahkemelerinde arz ettiği görünüm ele alınmıştır. Ayrıca sözlü yargılama usulünün uygulandığı davaların ortalama görülme süresi ile sulh yoluyla çözüme dair istatistikler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Oral trial procedure is a specific trial procedure which is used for litigious proceedings. With the amandment made by 1711 numbered Act, the oral trial procedure which was used in Magistrate Courts has been replaced by fast track trial (simple trial) procedure. However this alteration hasn't abolished the oral trial procedure completely. It is still the procedure of Industrial Tribunal Courts according to standing regulations of today. Because of the broad jurisdiction of Industrial Tribunal Courts, the oral trial procedure is still stays as an effective method in civil procedure. In this thesis; because of the co-existence of industrial trial procedure and oral proceeding, the principle of oral trial procedure has been analized together with the provisions and principals of industrial trial tribune. Recently an alternative approach to civil law courts is on a rise as an alternative dispute resolution. In this situation, oral trial procedure comprises a specific system in which the opponents could apply to court together in seek a resolution. By this way the judge in one sense takes an action as an impartial (neutral) mediator to resolve and an opportunity is provided the disputes between parties in an amicable, simple, quick and economic way. This method forms a meaningfull entirety when it is considered as an obligatory conciliatory proceedings which must take place at the beginning of the case. In this study, this method has been analized in detail and it has been considered as an alternative suggestion to some problematical parts of our trial system. In the first part of this study, the terminolgy of trial procedure, the reasons of the acceptence of different trial methodologities and its necessities have been stressed in general. Proceedingly, the principles of oral trial procedure and the points which separate it from the general trial procedure, its function, its application area, and its usage in the Industrial Trial Tibune, have been reviewed. Additionally, statistics are presented regarding to average duration of finalition trial and its resolution with conciliation where the oral trial procedure has been applied. VI