Ortak yatırımların uluslararası rekabet gücü kazanmadaki rolü ve sektörel bir inceleme
The role of joint ventures in achievement international competition ability and a sectorial survey
  1. Tez No: 112927
  2. Yazar: ADNAN MESUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Globalleşmenin tüm alanlara yayılması ekonomik faaliyetleri de etkilemiştir. Önceleri bölgesel ekonomik işbirliği ile başlayan anlaşmalar süreci gümrük birliklerine, daha sonra da Avrupa'da siyasal birliğe kadar uzanmıştır. Bu süreçle birlikte uluslararası ekonomik faaliyetler de hızla artış göstermiştir. Şirketlerin ülke dışında faaliyet göstermeleri eskilere dayanmaktadır. Ancak günümüzde globalleşme çerçevesinde uluslararası pazarlardaki mal ve sermaye hareketleri daha da önem kazanmıştır. Dış pazarlara girme kararını alan şirketlerin önünde çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri de ortak girişim (joint venture) yöntemidir. En genel tanımıyla, ortak girişim iki ya da daha fazla şirketin bir araya gelerek işbirliği yapmalarıdır. Bu çalışmada uluslararası pazara giriş yöntemlerinden biri olan joint venture ve ülkemizdeki joint venture yatırımları incelenmektedir. Birinci bölümde, öncelikle firmaları dış pazarlara yönelten nedenler incelenmiştir. Daha sonra, dış pazarlara giriş seçenekleri ve alternatifler arasında seçim yapmada firma kararını etkileyen değişkenler üzerinde durulmuştur. Son olarak da, dışa pazarlara girme kararını alan firmaları bekleyen riskler ve dışa açılma yöntemlerinde zamanla görülebilecek değişikliklere yer verilmiştir. İkinci bölümde, joint venture yöntemi ayrıntılı olarak tanımlanmış, bu tür ortak girişimden çeşitli çevrelerin beklentileri ve başarı koşulları ele alınmıştır. Daha sonra, joint venture'ın ortaklık yapısı ve hukuki yapısı incelenmiştir. Farklı bakış açılarından joint venture şekilleri, joint venture yönteminin avantajları ve dezavantajları inceledikten sonra bir joint venture'ı başarılı olarak tanımlayabilmek için gerekli olan kriterler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, Türkiye'deki yabancı sermaye yatırımları incelenmiştir. Yabancı sermaye konusunda mevcut durum verilirken, gerilere dönerek bu konudaki gelişmelere göz atılmıştır. Ülkemiz mevzuatı yabancı yatırımlar açısından ele alınmış, Türkiye'de bünyesinde yabancı sermaye bulunduran bir firma açabilmek için geren adımlar kısaca verilmiştir. Son olarak, genel birdeğerlendirme ile birlikte, ülkemizdeki yabancı yatırımcıların sorunları ele alınmış, özellikle yaşanan ekonomik darboğazda ülkemizin şiddetle ihtiyacı olan yabancı sermaye yatırımlarını arttırabilmek için alınması gereken önlemler tartışılmış ve bu konuda önerilerde bulunulmuştur. Dördüncü bölümde, ülkemizde sanayi sektöründe faaliyet gösteren joint venture firmaları üzerinde yapılan anket çalışmasına ve bu çalışmanın değerlendirmesine yer verilmiştir. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Growing effect of globalization on all areas has also affected the economic activities. Agreement process started with economic cooperation previously, has reached over custom unions and then Political Union in Europe. With this process, international economic activities has increased rapidly. Working order of companies abroad, depends on ancient years. But nowadays, in globalization frame, asset and capital activities in international markets has gain importance. There are sorts of ways for the companies that decided to enter foreign markets. Joint-venture is one of them. In general mean, joint-venture is cooperation of two or more companies. In this study, joint-venture as one of the ways of entering international market and the joint-venture investment in our country are examined. In the first section, reasons of steering companies towards foreign markets has identified. Then, foreign markets' entrance alternatives and the variables that affect companies during selection process are defined. In conclusion, risks of companies that are decided to enter foreign markets and some changes that can be seen on the ways of entrance are identified. In the second section, joint venture method, the expectation of environment and the success conditions are defined in detail. And then, partnership and legal structure of joint venture are examined. After examining joint venture types, advantages and disadvantages of joint venture in different point of views, criterias that help joint-venture to be defined as successful are emphasized. In the third section, foreign capital investments in Turkey are defined. Although current position about foreign capital is given, past events has also taken into consideration. The laws about foreign investments and the steps on setting a foreign capitalized company in Turkey has given briefly. In conclusion, with a general summary, problems of foreign investors in Turkey «HM'MâNTASYON MERKKZJand especially the expected actions to be taken in order to increase foreign capital investments are stressed and suggestions about these were given. Survey that is made on joint-venture companies in industrial sector and the evaluation of this study has taken place in the fourth section. VIII