Organize sanayi bölgeleri ve kentsel gelişmeye etkileri (Manisa organize sanayi bölgesi örneği)
Organized industrial zones and effects on urbanization (case study: Manisa organized industrial zone)
  1. Tez No: 112930
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Kentleşmenin düzenli gelişimi açısından Organize Sanayi Bölgeleri'nin rolü, bu tezde incelenen en önemli konudur. Ancak, konuya sadece kentleşmeyle Organize Sanayi Bölgesi ilişkisi açısından yaklaşılmamış, Organize Sanayi Bölgeleri çeşitli yönleriyle geniş biçimde incelenmiştir. Bu çalışmada önce sanayileşme ve kentleşme kavramları ile sanayileşme ve kentleşme arasındaki ilişki ele alınmıştır. Sanayi faaliyetlerinin çoğu zaman kent doğurucu bir etki yarattığı bilinmektedir. Bundan kasıt, sanayileşen bölgelerin göç alması ve kentleşme sürecinin hızlanmasıdır. Bu ilişkinin hem Türkiye hem de dünyadaki durumu ortaya konulmuştur. Organize Sanayi Bölgeleri ile kentleşme arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek için bu konular öncelikle analiz edilmiştir. Organize Sanayi Bölgeleri kavramı ise öncelikle teorik anlamda anlatılmış daha sonra da Türkiye'de Organize Sanayi Bölgesi'nin önemi ve kurulması ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Bu açıklamaların ardından Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili mevzuat incelenmektedir. Bunun yanında Türkiye için bölgesel dengesizlik konusundaki mevcut durum nüfus, GSYİH, kişi başına GSYİH, kamu yatırım tahsisleri, kır ve kent nüfusu bağlamında incelenmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin doğusu ve batısı arasındaki gelişmişlik farkları analiz edilmiş ve ardından hem gelişmekte hem de gelişmiş ülkelerde ortaya çıkabilen bölgesel dengesizlik konusuna Organize Sanayi Bölgeleri kavramıyla getirilebilecek olan çözüm önerileri ele alınmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'deki Organize Sanayi Bölgeleri konusundaki mevcut durumun analizi yapılmış ve sonuç bölümünde Organize Sanayi Bölgeleri'nde bugün yaşanan sorunlarla ilgili çözüm ve yönetim modeli önerileri geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The role of Organized Industrial Zones for the systematic develeopment of urbanization, is the most important subject studied in this thesis. The subject is searched not only for the relation of Organized Industrial Zones and urbanization. But Organized Industrial Zones are widely studied. Firstly, industrialization and urbanization concepts and their interrelations are examined. Industrial activities may cause urbanization. Humans may immigrate to the industrialized areas, so that urbanization rate may increase in industrialized areas. This relation is examined both for World and Turkey. In order to express the relation between Organized Industrial Zones and urbanization, these subjects are analyzed in the beginning. The subject of Organized Industrial Zones is introduced theoritically, then the explanations about the importance and the development of Organized Industrail Zones in Turkey are given. Laws and regulations for the Organized Industrail Zones are examined. In addition the non-uniformity between different regions of Turkey is analyzed with the parameters of population, urban-rural population, GSYİH, GSYİH per man and public investments. The difference of welfare between the west and east of Turkey is analyzed and then possible solutions to this problem both in the developed and developing countries with the help of Organized Industrial Zones are discussed. This study ends with the analysis of current situation of Organized Industrial Zones in Turkey. The proposals for the solutions of the current problems of Organized Industrail Zones and the administrative model are given in the result. VI