Örgütsel çatışma ve çatışma çözümleme yaklaşımlarının incelenmesi
Organizational conflict and the examination of conflict analysis
  1. Tez No: 112928
  2. Yazar: SEDA ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Tarih boyunca hem sosyal, hem de biçimsel yapılarda, kısacası bireylerin olduğu her ortamda çatışma yaşanmıştır. Bu nedenle çatışma pek çok disipline konu olmuştur. Bu çalışmada“çatışma”kavramı yönetim bilimi çerçevesinde ele alınmakta ve işletme örgütleri düzeyinde incelenmektedir. Çalışmanın konusunu, işletme örgütlerinde çatışma, yönetimi ve özellikle de çatışmayı çözümleme yöntemleri oluşturmaktadır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümün ilk kısmında, çatışma kavramının farklı bilim adamları tarafından yapılmış ve değişik bakış açılarını yansıtan tanımlarına yer verilerek, çatışmanın kavramsal bir çerçevesi çizilmeye çalışılmaktadır. İkinci kısımda, örgütsel çatışmanın zaman içinde nasıl kabul gördüğünü anlamak için, örgütsel çatışmaya yönelik yönetsel yaklaşımlar incelenmektedir. Üçüncü kısımda ise çatışmanın hangi aşamalardan geçerek olgunlaştığı diğer bir ifadeyle çatışma süreci incelenerek M. A. Rahim ve S.P. Robbins'in çatışmanın safhaları modellerine yer verilmektedir. Dördüncü ve beşinci kısımlarda ise çatışmanın türleri ve nedenleri konuları üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde örgütsel çatışmanın yönetimi ve çatışma çözümleme yaklaşımlarına yer verilmektedir. Örgütsel çatışmanın yönetiminde birden fazla yöntem kullanılmaktadır. Ancak, hangi çatışmada hangi yöntemin kullanılacağını belirlemek için çatışmanın ayrıntılı bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Bu nedenle ikinci bölümün ilk kısmı çatışmanın analizine ayrılmaktadır. İkinci kısımda ise örgütsel çatışmayı yönetme yaklaşımlarına yer verilmekte, Blake, Shepard ve Mouton, Blake ve Mouton, Rahim ve Bonama'nın çatışmayı çözümleme yöntemleri ayrıntılı bir biçimde incelenmektedir. Üçüncü ve son bölümde ise örgütlerde hangi tür çatışmaların yaşandığı, çatışmaların hangi yöntemlerle çözümlenmeye çalışıldığı ve bunlarındemografik faktörlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla uygulanan Rahim Örgütsel Çatışma Ölçeği 1 ve Rahim Örgütsel Çatışma Ölçeği 2'nin uygulamalarından elde ettiğimiz verilere ve bulgulara yer verilmektedir. Özetle bu hususları içeren çalışmamızda örgütsel çatışma, literatürde yer alan görüşler çerçevesinde önce teorik bazda incelenmiş ve henüz Türk işletmelerinde gereken önemin verilmediği düşünülen çatışma olgusu, görgül araştırmayla ayrıntılı biçimde ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the history, in both social and formal structures, in short, in all media where individuals existed, conflicts were emerged out. Therefore, conflict has been the theme of many disciplines. In this study, the concept of“conflict”was handled in the framework of methodology and examined in all the levels of organizations. Solving the methods of conflicts and the management of conflicts in organizations makes out the subject of this study. The thesis is formed up in three chapters. The first part of the first chapter reflects the explanation of“conflict”concept by many scientists and their different points of view in a conceptual framework have been drawn up. The second part of the first chapter, in organizational aspect, in order to understand how it was recognized and admitted within the lapse of time, administrative approaches in relation to organizational conflict have been examined. The third part of the first chapter, the stages of conflict, the conflict models of M.A. Rahim and S.P. Robbins were detailed. The fourth and fifth parts of first chapter, the types and reasons of conflicts were also detailed. In second chapter, management of organizational conflict and conflict analysis approaches were examined. Many methods are being used in conflict management. However, to determine on which method would be used in the conflicts, the conflicts should be analyzed in detail. Therefore, the first part of the second chapter was reserwed for the analysis of conflict. Second part of the second chapter, approaches of management for organizational conflict were mentioned, and solving the methods of Blake, Shepard &Mouton, Blake &Mouton, Rahim &Bonama were examined in detail. In third and the last chapter; in order to determine which conflicts were emerged out, by which methods they were solved, whether they were differed according to demographic factors, the data and findings received from“RahimOrganizational Conflict Inventory-1 and Rahim Organizational Conflict Inventory-2”were mentioned and evaluated. In conclusion, organizational conflict includes the subjects that are mentioned above which has been examined in theory firstly and the conflicts which's been despised by Turkish companies that have been exposed by field research.