Moda aksesuar ürünlerinin prezentasyonu, Bilgisayar ortamında 3D tasarım uygulamaları
The Presentation of fashion accessories and 3D applied desing in computer medium
  1. Tez No: 112938
  2. Yazar: ÖZNUR ENES
  3. Danışmanlar: PROF. SUHANDAN ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Toplumsal ve sanatsal hareketlerden etkilenen moda aksesuar ürünleri, farklı zamanlarda farklı anlamlar üstlenerek, insanlık tarihi boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Modanın değişken kimliği içerisinde yer alan aksesuar ürünleri giysi ile birlikte zamanla yarışır nitelikte, insanın yaşamına dair birçok olguyu da etkisi altında bırakan bir yapı sergilemektedir. Aksesuar ürünlerinin kullanımı yaygınlaştıkça ürün ile kullanıcı arasındaki ilişkiye üreten kesimde katılmış; bu durum birçok kavramı beraberinde getirmiştir. Moda aksesuar ürünlerinin prezantasyonu ve bilgisayar ortamında hazırlanan görsel çalışmaları, tezin ana yapısını oluşturmaktadır. Ürün prezantasyonunun tasarımcı yada tasarım grubu tarafından yapılması gerekliliği, bu çalışma da savunulan fikir olarak sunulmaktadır. Tasarımcının, uygun kriterler doğrultusunda belirlediği konsepti, ürün tasarımından -ki ambalaj da buna dahildir- mekan ve vitrin düzenlemesine kadar tüm satış unsurlarına yansıtması gerektiği konusu üzerinde durulmuştur. Bu açıdan ele aldığımızda çalışmanın birinci bölümünde moda aksesuar ürünleri konusuna değinilmiş; tasarım kriterleri ele alınmış; ürün-kullanıcı arasındaki ilişki açıklanmıştır. Moda aksesuar ürünlerinin simgesel yönü ile kültürel değişimlerin aksesuarlar üzerindeki etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Burada amaç, aksesuar ürünlerinin yaşamsal boyutta insanla olan ilişkisini vurgulamaktır. Moda aksesuar ürünlerinin pazarlama sürecinde ise, bulunduğumuz zamanın ne denli önemli olduğu bilinmektedir. Moda pazarlama kavramı, diğer tüm ürünlerin pazarlanmasında uygulanan yöntemlerden farklı ele alınmaktadır. Bu nedenle ikinci bölüm moda aksesuar ürünlerinin pazarlama sürecine ayrılmıştır. Genel hatları ile anlatılmaya çalışılan pazarlama süreci; ürün tanıtımı, tüketici davranışları ve görsel kimliği oluşturan etmenleri içermektedir. VIIÜçüncü bölüm ise, çalışmanın asıl konusu niteliğindedir. Bu bölümde prezantasyonun tanımı, amacı ve iletişimsel yönü üzerinde durulmuş olup; günümüz ekonomik koşullarında alıcı üzerinde görsel etki yaratmanın nasıl zorunlu bir çalışma olduğu vurgulanmaya çalışılmıştır. Ayrıca görsel algılama ile ilgili açıklamalara yer verilmiş; moda kavramının sunum üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Diğer bir açıdan prezantasyonun pazarlama sürecine etkisi belirtilip; prezantasyon elemanları ele alınmıştır. Mekan konusu sadece satış ile sınırlı tutulmamış; sanatsal düzenlemelerde de olması gerekenler anlatılmaya çalışılmıştır. Ambalaj konusu ise, malzeme, biçim ve grafik yönü ile; son yıllarda önem kazanan çevre bilinci çerçevesi içinde ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise tek tip ve seri üretim teknikleri açıklanmış; bilgisayar destekli tasarım ve üretim hakkında bilgi verilmiştir. Bilgisayar ortamında oluşturulan iki ya da üç boyutlu modelleme süreci görsel örneklerle desteklenmiştir. Ayrıca prezantasyonu oluşturan tasarımların bilgisayar ortamında görselleştirilmesinin nedenleri üzerinde durulmuştur. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fashion and accessory items, influenced by social and artistic movements, has gained different meanings at different times carrying important roles through out the human history. In the changing identity of fashion, accessory items, almost racing with fashion had great effects on human life and styles. As the use of accessories expanded, the relationship between the product, the user and the manufacturer got stronger. The presentation of fashion accessory items and visual work prepared in the computer medium basicly builds the main structure of the thesis. The necessity of product presentation made by a designer groups is the high point and the argument emphasised in the thesis. The concept of the designer reflecting the marketing items (criteria) such as product design, packaging design space and show window arrangements are also involved in the work. The first part deals with fashion accessory items, design principles and the relationship between the product and the user the influence of symbolic and cultural changes in human life their relationship and how they effect the accessory design is discussed. The second part is emphasised on the marketing process period of accessory items. The importance of time we are living in and the relationship of marketing period is strongly focussed. Fashion marketing concept, apart from all other methods applied to marketing items, is handled differently. Marketing period tried to be explained in general outline involves the product description, consumer behaviour and the important points to build the visual identity. The third part focuses on the main theme of the work. In this part the description of presentation, its aim and the communication patterns, the problems of creating visual effects on the consumer of today's economic conditions are discussed. Also analyses of visual perception and fashion concept presentations, the influence presentation to marketing period and IXpresentation elements are explained. The space element in designing is discussed not only for marketing process but also the necessity of artistic presentations are explained. The subject of packaging with material, form, graphic and in the frame of enviromental concepts are brought to discussion. The last part involves the industrial and monotype production techniques, knowledge about computer aided and computer manufactural design. The two and three dimensional modelling process completed in computer medium is supported by visual samples. Also great emphasis is put on the reasons and advantageous of visualizing design presentations in computer medium. ttUKUMANTASYO* merkep