Verdi operalarının dramaturgik yapıları üzerinde bir inceleme
Dramatic structure of Verdi operas
  1. Tez No: 112939
  2. Yazar: N. GÖRKEM ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne ve Görüntü Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
ÖZET Giuseppe Verdi (1813-1901), bestelerinde kullandığı güçlü melodiler, etkili korolar ve başarı ile biçimlendirdiği dramatik yapı ile İtalyan operasının öncü bestecilerindendir. Özellikle sanat anlayışındaki gerçekçilik, Verdi'nin librettolarına büyük önem vermesini sağlamış, besteci karakter çiziminde sürekli yükselen başarısı ile dikkat çekmiştir. Verdi'nin sanat yaşamına paralel olarak ilerleyen İtalya'nın Avusturya ile sürdürdüğü bağımsızlık savaşı, bestecinin operalarının büyük bir bölümüne fon oluşturmuş, bestelediği operalarında bu temayı ağırlıklı olarak işlemiştir. Bestecinin en büyük başarısı, dramatik yapıyı müzik i!e kurulan uyum ve denge ile oluşturmasıdır. Verdi operalarının dramatik yapısındaki ortaklık, milliyetçilik duyguları ile kişileştirmedeki sağlam kuruluşun yansıdığı librettolardır. Bu çalışmanın amacı Verdi'nin yaşadığı ortam ile biçimlenen sanatını incelemek ve libretto yazarları ile besteci arasında gerçekleştirilen ortak çalışma sonucunda ortaya çıkan yapıtların, konu, tema, kişileştirme ve karakterler arası durum başlıkları altında dramatik yapılarını çözümlemektir. Verdi müziğinin dramatik yapı ile ilişkisi de bu bağlamda incelenmiştir. Opera sanatı, Verdi'nin kurduğu yapı ile yeni anlatım olanakları kazanmıştır. Libretto ile müzik arasında kurulan bu anlatım yöntemi çağdaş sanata öncelik etmekte, kullanılan evrensel değerler, 19. yüzyılda ortaya çıkan eserlerin günümüzde bile çağdaş yorumlarla sahnelenmesini sağlayarak sanatın ölmediğini bir kez daha kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Giuseppe Verdi (1813 - 1901), with his powerful melodies, effectual choruses and well-shaped dramatic structure, is one of the pioneer composers of Italian opera. Especially the realism in his understanding of art caused him to give great importance to librettos and the composer attracted attention with his continuously increasing success in characterization. The Italian independence war against Austria, which has great influence on Verdi's life of art, has been set as a background in most of the composer's operas and in general this theme has been worked on through the operas he composed. Composer's biggest success is the constitution of the dramatic structure with music in balance and harmony. The common point in Verdi's operas is the librettos, in which we see nationalism and the strong constitution of personification. The purpose of this thesis is to study the art of Verdi shaped by the environment he lived in and to analyze the dramatic structure of his works, created by Verdi with the cooperation of his librettists, under the subtitles of subject, theme, personification and the situation between the characters, the relation between dramatic structure and Verdi's music is studied in this context. The art of opera gained new expression opportunities with the structure Verdi has established. This new expression method, established between libretto and musk, is pioneering to modern art. The universal values used in Verdi's structure, even today, gives way to works of art created before 19th Century, to be put on play with modern interpretations and thus, the immortality of art once more. VI