Teklifi hükmün derecelendirilmesine tesir eden faktörler
The factors that affect to level of the rule of responsibility
  1. Tez No: 112950
  2. Yazar: MEHMET YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET İslam hukukunda hüküm başlığı altında iki temel konu vardır. Bunlardan biri teklifi hükümler diğeri ise vaz'i hükümlerdir. Vaz'i hükümler, İslam hukukuna göre, bir hükmün varlığı için ortaya konmuş birer yardımcı hükümdür. Teklifi hükümler ise, insanın yapmakla sorumlu olduğu fiilleri ile ilgilidir. Yapmak zorunda olduğu fiiller, zorunda olmadığı fiiller, yapmamakla sorumlu olduğu fiiller vb. bu gruba giren konulardır. Teklifi hükümlerin tespiti ve derecelendirilmesi için bazı şartlar vardır. Tezimizde biz bu şartlan, bu faktörleri inceledik. Teklifi bir hükmün derecelenmesini etkileyen Kur'an, sünnet ve fakihlerden kaynaklanan etkenleri ortaya koyarak konuyu işledik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn islamic jurisprudence, under the title of the rule, there are two essential topics. One of these is the rule of responsibility and the other one is the rule of relativity. The rules of relativity, as to the Islamic Jurisprudence, is a sub rule that is put to the existence of a rule. The rule of responsibility is about the actions that the human must do. These are sometime the actions that we have to do, sometime we don't have to and sometime the actions that we are forbidden to do it. There are several conditions and factors to prove and to set up in order the rule of responsibility, in our thesis, we examined these conditions and factors that arise in the Holy Book 'Koran', the Sunnah and the scholars of islamic law.