Sesin kapalı mekanda yayılımında Schroeder Düzeneği
- Tez No: 112951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT KUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada Schroeder diffusorları kapalı mekanlarda ses yayılımı perspektifinde incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşur. Giriş bölümünde çalışmanın ileriki bölümlerinde anlatılacak olan konuların birbirleriyle olan ilişkisi hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca bu bölümde insan kulağının yönsel algılamasına değinilerek sesin yayılımının yönsel algılamadaki önemi de açıklanmaya çalışıldı. Çalışmanın ilk bölümünde bir kapalı mekanda sesin yayılımının nasıl gerçekleştiği açıklandı. Yaydım konusu, yansıma, ITD ve RFZ kavramları başlıkları altında anlatıldı. Elbette RFZ ve ITD daha çok küçük kapalı mekanlar perspektifinde incelenmeye çalışıldı. Çalışmanın ikinci bölümü bir RPG'den yansımanın nasıl gerçekleştiği özellikle aynasal bir yansıtıcıyla karşılaştırılarak değerlendirildi. Ayrıca bu bölümde diffusorların kullanım alanları örneklendi. Üçüncü bölüm ise bu çalışmanın merkezini teşkil eden Schroeder diffusorları, tasarım aşamasından, enerji-zaman-seviye grafiklerine kadar ayrıntılı olarak ele alındı. Bu bölümde ayrıca Schroeder diffusorlarının temelini oluşturan matamatiksel sayı teorileri hakkında kısa bilgiler de verildi. Dördüncü bölüm Schroeder diffusorlarının endüstriyel uygulamaları hakkında bilgi verir. Bu uygulamalar kapalı mekanlarda meydana gelen sorunlar perspektifinde incelendi. Ayrıca RPG System ine. Firmasının çözüm önerileri ayrıntılı olarak anlatıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the effect of Schroeder diffusors on sound diffusion in closed environments has been investigated. The introduction presents information on the relationship of the topics that are to be covered throughout this thesis. In addition, the importance ofsound diffusion in directional perception is explained by emphasizing the directional perception of the human ear. In the first section, how sound diffusion in a closed environment takes place is covered. Diffusion is explained under the concepts, reflection, ITD and RFZ. Naturally, RFZ and ITD were examined more within the perspective of small closed environments. In the second section of this work, reflection from a RPG was evaluated especially by comparison from a mirror reflector. Moreover, the application fields of diffusors were examplified in this section. In the third section, the central topic of this thesis, Schroeder diffusors, were covered in detailfrom the design phase to energy-time-level graphs. Also, mathematical number theory which forms thetheoretical backbone of Schroeder diffusors was briefly covered in this section. The fourth section provides information on the industrial applications of Schroeder diffusors. These applications were inspected within the perspective of problems caused by closed environments. In addition, the suggestions of RPG. System Inc. to these problemsare presented in detail. VI