İlk haricilerde demokrasi anlayışı
Concept of democracy in the early kharijis
  1. Tez No: 112958
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN BALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. BÜLENT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET islam toplumunda, ana bünyeden ilk ayrılma siyasal nedenler sonucu oluşmuştur. Haricîler adı verilen bu ilk ayrılanlar, daha çok siyasal yönleriyle öne çıkmışlardır. Hz. Osman'a muhalefet olarak başlayan bu siyasal tepki, onun öldürülmesiyle ilerlemiş ve Tahkim'den sonra; İmamet'in işlerliğini kaybettiği kanısına varmıştır. Haricîler, İslam öncesi bedevi yaşam tarzlarından getirdikleri eşitlikçi anlayışlarını, İslamın eşitlikçi ruhuyla birleştirmeye çalışmışlar ve sonucunda kendilerine has radikal bir demokrasi anlayışı ortaya çıkmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; demokrasinin ne olduğu, bir siyasal düzenin demokrasiye benzeyebilmesi için gereken şartlar ortaya konmaya çalışıldı. İkinci bölümde; Hâriciler'in siyasal görüşlerinin köklerinin köklerini tespit için, İslam öncesi Araplar ve sosyal-siyasal yaşamları ele alındı. Üçüncü bölümde ise, sosyal bir cemaat olma özelliği gösteren Hâriciler'in, siyasal alanda ortaya koydukları görüş ve tavırlarının kaynakları araştırıldı; bu görüş ve tavırların genel demokrasi anlayışı içindeki yeri değerlendirildi. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The first diversity in Islamic Community has become within political causes. They are named as Kharijis or Khawarij. The political reaction to Osman began as opposition against him. And advanced by time. After the Arbitration they convicted that the function of the imamate has been ended. Khawarij, tried to combine their concept of equality, with the equalist spirit of Islam. At last, it emerged as an original concept of democracy. In the first chapter; it is tried to put forward what the democracy is, the necessary conditions for a political order to be resembled to democracy. In the second chapter, in order to discover the origins of the political opinions of the Khawarij, we dealt with Arabs and the socio-political lives. In the third chapter, we assessed the Khawarij's political opinions and manners and their sources and their place in the concept of universal democracy. VII