Ceza Muhakemesi Hukukunda tanıkların korunması
Protection of the witnesses in the criminal procedural law
  1. Tez No: 112957
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. RUHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, ceza muhakemesi hukukunda tanıkların korunmasının önemi, muhakeme öncesinde, esnasında ve sonrasında tanığı korumanın yolları ve alınabilecek tedbirler incelenmiştir. Hukukumuzda tanığı korumaya yönelik ne gibi düzenlemeler olduğu, bu düzenlemelerin yeterli olup olmadığı ve ne gibi tedbirler alınabileceği yabancı ülkelerin hukuklarındaki düzenlemelerden de yer yer örnekler verilerek belirtilmiştir. Ceza muhakemesi hukukunda tanıkların korunması başlıklı bu tezde, tanıklar iki gruba ayrılarak konu değerlendirilmiştir. Birinci grup, özel durumları nedeniyle korunması gereken tanıklar, ikinci grup ise tehlikede olmaları nedeniyle korunması gereken tanıklardır. Bu tez çalışmasında, esas olarak, tehlikede olması nedeniyle korunması gereken tanıkları korumaya yönelik alınabilecek tedbirler üzerinde durulmuş ve mevcut hukuki düzenlemelerin uygulamada ne kadar hayata geçirilebildiği incelenmiştir. Esas olarak tehlike içinde olmaları nedeniyle korunması gereken tanıklar üzerinde durulmasının sebebi, birinci gruptaki tanıkları korumaya yönelik pek çok düzenlemenin zaten hukukumuzda mevcut olmasıdır. Ancak tehlike içindeki tanıkları etkin şekilde korumaya yönelik sistemli bir hukuksal yapının varlığından söz etmek için henüz erkendir. Tanığın korunmasına yönelik tedbirlerle ilgili olarak hayati bir konu olan sanığın hakları, özellikle de savunma hakkı incelenmiştir ve tanığı korumaya yönelik tedbirlerle, sanığın savunma hakkının gerektirdiği uygulamaların, sanığın bu hakkına zarar vermeyecek şekilde dengelenmesi gerektiğine vurgu yapılmıştır. Tezin önemli bir parçasını da Avrupa insan Haklan Mahkemesi'nin konuyla ilgili tutumu ve kararlan oluşturmaktadır. Tezin sonuç bölümünü ise, AİHM'nin kararları ışığında hukukumuzda ne gibi düzenlemeler yapılabileceği yönündeki saptamalar oluşturmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The arrangements related with the protection of the witnesses in our law, the sufficiency of this arrangements and the measures to be taken are mentioned by giving the examples of the arrangements that are made in the laws of the foreign countries. In this thesis which named as“ The Protection of the Witnesses in the Criminal Procedural Law”, the topic is appriciated by separating the witnesses into two groups. The first group is composed of the witnesses who need protection because of their special conditions and the second group is composed of the witnesses who need protection because of being in danger. In this study, mainly, the measures which are to be taken to protect the witnesses who are in danger are discussed and it is mentioned how much of the present arrangements in our law are practicable. The reason of mainly studying on the witnesses who need protection because of being in danger is the presence of many rules in our law to protect the witnesses in the first group. But, it is early talk about a systematic legal body which is established to protect the witnesses effectively who need protection because of being in danger. The right of the accused, especially the right of defence which is a vital question related with the measures to be taken to protect the witnesses are also examined and the need to balance the measures to protect the witnesses and the practise of the rights of the accused without damaging he rights of the accused is accented. One of the important parts of the thesis is the attitude and the decisions of The European Court of The Human Rights related with the topic. The conculation part of the thesis is composed of the arrangements recommended to be made in our law in the light of the decisions of the ECHR. DOKÜMAKTASYON MERKEZİ