Karışım deneylerinde kullanılan tasarım matrisleri ve Modelleri üzerine bir inceleme
A Study on the design matrices and models used in mixture experiments
  1. Tez No: 112975
  2. Yazar: RABİA ECE AYAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KEMAL ŞEHİRLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Günümüzde pek çok ürün, bileşenlerin belirli oranlarda karışımından oluşmaktadır ve kimyasal ürünler bunların en belirgin örneğidir. Kimyasal karışımlardan oluşan ürünlerde, ürüne ait kalite karakteristiklerinin istenilen değerlerini elde edebilmek için karışımlardaki bileşen oranlarının uygun seviyelerinin tespiti önemli bir problemdir. Karışım deneyleri, bu problemlerin çözümüne yönelik yöntemler içermektedir. Bu nedenle, kimyasal ürün üreten işletmelerin kalite iyileştirme çalışmalarında karışım deneyleri önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, karışım deneylerinde kullanılan tasarımlar incelenmiştir. Scheffe modelleri temel alınmış ve ardından, Sheffe modellerine alternatif modeller tanıtılmıştır. Daha sonra, kimyasal ürün üreten bir fabrikanın laboratuvarında bir karışım deneyi gerçekleştirilmiş ve bu deneyin sonuçları incelenmiştir. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays many products are formed of the mixture in defined ratios of the components. The chemical products are evident samples of such products. For the products that are produced with chemical mixtures, to obtain the quality characteristics for the product, it is important to decide the suitable levels of the component ratios. The experiments with mixtures include techniques to solve that kind of problems. So, the experiments with mixtures play an important role in the quality improvement studies of the companies. In this study, the designs that are used in experiments with mixtures are examined. Scheffe models are mentioned and then the alternative models of Scheffe models are introduced. After that an experiment with mixtures is conducted in the laboratory of a company that produces chemical products and the results of that experiment is examined. vu