Konaklama işletmelerinde halkla ilişkiler kapsamında etkin iletişim teknikleri ve Muğla bölgesinde bir uygulama
The Effective communication techniques with in public relation context at hospitality companies and an application in Muğla region
  1. Tez No: 112974
  2. Yazar: ŞİRVAN ŞEN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İGE TAVMERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Günümüzde halkla ilişkilerin önemine ve gerekliliğine inanan işletmelerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Tüm modern işletmeler bünyelerinde halkla ilişkiler faaliyetlerini üstlenecek bir halkla ilişkiler departmanı oluşturmakta ya da işletme dışında bir halkla ilişkiler danışman ajansı ile anlaşarak hedef kitleleri ile iletişimi sağlamaktadır. Turizm sektöründe halkla ilişkilerin en yaygın olduğu işletmelerin başında konaklama işletmeleri gelmektedir. Son yıllarda bu sektöre de yaşanan yoğun rekabet ortamında konaklama işletmelerinin ayakta kalabilmeleri çevreleriyle etkin ve sağlıklı iletişim kurmalarına bağlıdır. Bu durum konaklama işletmeleri ve hedef kitleleri arasında çift yönlü bir iletişim sürecini gerektirmektedir. İşletmeler halkla ilişkiler faaliyetlerine başlamadan önce iç ve dış hedef kitlelerinin özelliklerini ve beklentilerini de çok iyi bilmelidir. Konaklama işletmelerinde halkla ilişkiler yöneticisi tanıma ve tanıtma sürecinde uygun iletişim tekniklerini etkin bir şekilde kullanmalıdır. Çalışma ilk iki bölüm literatür taramasından, son bölüm ise alan araştırmasından olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konaklama işletmelerinin tarihi gelişimi, özellikleri, sınıflandırılması ve örgütlenmesi anlatılmıştır. İkinci bölümde ise halkla ilişkiler konusu ele alınarak, tarihsel süreç içerisindeki gelişimi ile konaklama işletmeleri içerisindeki yeri ve önemine değinilmiştir. Son bölümde, ülkemizde turizm sektöründe önemli bir yeri olan Muğla bölgesindeki konaklama işletmelerinde halkla ilişkilerden sorumlu yöneticilere uygulanmış olan anket çalışmasından elde edilen bulgular değerlendirilerek, buradan hareketle çalışmalardan çıkan sonuç ışığında önerilerde bulunulmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, firms who give importance to public relations have been increasing rapidly in numbers. All modern firms either found public relations department in their body to deal with public relations operations or outsource this activity to consultants in order to communicate with target populations. Among the firms in tourism sector, hospitality companies are the ones that use public relations the most In the highly competitive environment of the sector in recent years, the entity of hospitality companies depends on effective and healthy communication with their environment. This situation requires a communication process between hospitality companies and target populations. Firms need to know characteristics and expectations of internal and external target populations before starting public relations operations. Public relations managers in hospitality companies should use proper communication techniques effectively to give the proper quality image to publics. This study consists of three sections. In the first section, historical development, characteristics, classifications and structuring of hospitality companies are analyzed. In the second section, public relations is analyzed by explaining its historical development and its importance and place in hospitality companies is covered. In the last section, the finding of survey study applied on hospitality companies in Muğla region that has a significant standing in Turkey's tourism are analyzed and with the light of findings suggestions are given. VII