Küreselleşme ve üçüncü dünya ülkeleri
  1. Tez No: 113065
  2. Yazar: YAŞAR ÜSTÜNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MİMAR TÜRKKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Küreselleşme kavramı son yıllarda tüm dünyada en fazla konuşulan konulardandır. Kavram esas olarak dünyadaki Amerikan egemenliği ile ilgili olarak değerlendirilmektedir. Küreselleşme süreci gerçekte Birinci Dünya savaşı ile başlamıştır/İkinci Dünya savaşının sonunda düzenlenen“Yalta Konferansı”dünyayı resmen iki parçaya bölmüştür. 1989 yılında Gorbaçov'un reform çalışmalarıyla, dünyadaki küreselleşme süreci bugünkü şeklini almıştır. Üçüncü Dünya kavramı çift kutuplu dünya ile ilgili bir kavramdır. Birinci Dünyayı kapitalist gelişmiş ülkeler oluşturuyordu. İkinci Dünya ise onun karşısındaki Doğu Bloğunu ifade ediyordu. Bu ikisi dışında kalan fakir ülkelere ise Üçüncü Dünya ismi verilmiştir. Bugün İkinci Dünya'nın fiilen ortadan kalkmasına rağmen, kavramlaşan“Üçüncü Dünya”tabiri hala kullanılmakladır Kavram gelişememeyi ve geri kalmışlığı ifade etmektedir. Küreselleşme olgusu beraberinde gelir dağılımında bir eşitsizliği getirmektedir. Küreselleşme ile zenginle fakir arasındaki uçurum her geçen gün daha da artmaktadır. BM, NATO, Dünya Bankası, ve IMF dünyadaki zenginlerin sözcüsü gibi davranmaktadırlar. Tezimizde küreselleşmenin görünümleri genel olarak ele alınmıştır. Ekonomi, iletişim, siyaset, tüketim, kültür, eğitim, ve çevrenin küreselleşme ile aldığı şekil üzerinde durduk. Türkiye'nin küreselleşmeden nasıl etkilendiğine de değindik. Sonuçta küreselleşme sürecinin bu haliyle devam edemeyeceğini ve zenginlerin bu durumun düzeltilmesi için fedakarlıklarda bulunmasının gerekli olduğu sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The globalization is one of the most argued concepts all over the world last years. In reality, the globalization has been taken up dealing with the American sovereignty that has been all over the world. Globalization process, in fact, has started with the World War I. Yalta conference that was hold at the end of the second 2. World War separated the world two parts. This process has been formed that is being now, by means of the reforms that were made by Gorbaçov in 1989. Third World is a concept dealing with the double poles world. The developed capitalist countries have made up the first world but the second world has conveyed East Block which is against the first world.The countries which are remainded out of these two blocks are called the third world. Although the second world actually disappeared, the third world concept has still 4j«en used. This concept expresses not to improve and under developing. Globalization event has brought the unequality in the income share together. With the globalization the gab between the rich and poor has,been growing up day by day. UN, NATO, WB, İMF, have acted as the rich's spokerman who has been in the world. In my thesis, the aspects of the globalization are taken up in general, with the globalizatio, how the economy, policy, communication, consumption, culture, education, and environment have been formed we mentioned in this thesis these issues. We mentioned that how Turkey has been affected by the globalization. We reached that the globalization process can't go on in this manner and the rich should make sacrificies to amend this situation. II