Indigenism: The possibility of constructing a paradigmatic myth in the global-modern times-third world situation
  1. Tez No: 17645
  2. Yazar: HİMMET HÜLÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. Y. ZİYA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
KISACA YERELCİLİK: KÜRESEL-MODERN ZAMANLARDA PARADIGMATÎK BİR EFSANENİN KURULMA İMKANI- ÜÇÜNCÜ DÜNYA DURUMU özgün bir paradigma arayışı olarak yerelcilik, üçüncü Dünya toplumlarının sosyal bilimsel bilgi üretimi üzerindeki görece Batı hakimiyetine göre farklı şekiller alır. Bu çalışmada yerelciliğin, aydınların tarihsel başkaldırı olgusu olarak görülmesine eleştirel bir gözle yaklaşılmaktadır. Yerelleşme çağrısı, sorunu formülleştirmede karşılaştığı ikilemler, çalışabilir bir model önermede taşıdığı tutarsızlıklar açısından çözümlenmiştir. Sosyal bilim, özellikle sosyoloji, sosyo- kültürel yapıları dönüştüren küresel süreçlere tanıklık ediyor görülmektedir. Bilgi üretiminin bağlamlılığı, göreceliliği, ortak ölçülemez ligi ve mahalli ligi sosyo- kültürel veya yerel eşdeğerleri olmayan sosyal“bilimsel kurgular”olarak belirlenmektedirler. Yerelcilik mahalli, bağlamsal ve ayırıcı vasıfların bozulmasına katkıda bulunur; çünkü, onları küresel olarak yaygınlaşmakta olan bir söyleme dâhil eder. Küreselleşme ve yerelleşme bilgi üretiminin Batı merkezi i ligini pekiştiren tek süreç olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışma, yerelciliğin açığa çıkarmayı vaadedip gizlediğini ve yerelleştirmeyi amaçlayıp küreseli eştirdiğini açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Lii2
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IND16EN1SM: THE POSSIBILITY OF CONSTRUCTING A PARADIGMATIC MYTH IN THE GLOBAL -MODERN TIMES - THIRD WORLD SITUATION Indigenism, as a search for distinctive paradigm, takes different forms in relation to the relative domination of the West over the production of the social scientific knowledge of the Third World societies. It is perceived as the phenomenon of historical revolt of intellectuals to which is critically approached in this study. The call for indi geni zati on is analyzed in virtue of the dilemmas it faces in the formulation of the problem, inconsistencies it carries in the advocation of a workable model. Social science, particularly sociology, is considered as experiencing the global processes that transform the socio- cultural structures. Contextual i ty, incommensurability, relativity, and locality of knowledge production are determined as the social“scientific fictions”that have not socio- cultural or indigenous equivalents. Indigenism contributes to the deformation of the local, contextual, and distinctive characteristics since it puts them into a globally proliferating discourse. Globalization and indi gen i zat i on are evaluated as the same process that consolidates the West- centeredness of the knowledge production. This study aims to reveal that indigenism conceals what it promises to reveal, and that it globalizes what it aims to indigenize. Ci3