Mikropellet imalatında çeşitli yöntemlerle yapılan sferinizasyon işlemleri
- Tez No: 24943
- Danışmanlar: PROF.DR. KANDEMİR CANEFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
102 7. ÖZET Çalışmamızda akışkanlaştıran yatak ve basamaklı tabak yöntemleri kullanılarak sodyum salisilat içeren mikropelletlerin formülasyon araştırmaları yapılmış ve optimal teknolojik özelliklerde ürünlerin eldesi hedeflenmiştir. Çalışmanın başında en iyi küreselleşme özellikleri gösteren mikropelletlerin oluşumu için cihazla ilgili parametreler ele alınmış ve cihazın yapım şekline göre daha verimli ürün verebile cek şekilde kullanım parametrelerinin optimizasyonu sağlanmıştır. Akışkanlaştıran yatak cihazı (a), cihaza ait parametrelerin daha kolay kontrol edilebilmesi, istenilen özelliklerde ürün elde edilebil mesi ve çalışma kolaylığı açısından tercih edilmiştir. Bu cihazda akışkanlaştırma havasının hızı, sıcaklığı, püskürtme başlığının tipi, çapı, püskürtme havasının basıncı incelenmiş, amaca ve imalat şartlarına yönelik olarak optimize edilmiştir. Çok yönlü formülasyon araştırmaları sonucunda en uygun formülasyon seçilmiş, bu amaçla formülasyonlarda bağlayıcı özellikte jelatin, HPMC, Eudragit NE 30, ve Kollidon 25'in farklı konsantrasyonlarındaki sulu çözeltileri kullanılmıştır. Değişik formülasyonlardan elde edilen ürünlerde çeşitli farmasötik kalite kontrolleri uygulanarak en mükemmel yapı gösteren mikropelletle rin seçimi yapılmıştır. Çalışmamızın devamında, istenilen özelliklerde seçilen mikro pelletlerin yüzeylerinin düzeltilmesi ve mideyi tahriş edici olan sodyum salisilatın barsakta açılmasını sağlamak amacı ile enterik kaplama yapılmıştır. Kaplanmış mikropelletlerden etken maddenin çıkışı çözünme hızı deneyleri ile incelenmiş ve sonuçlar kinetik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
103 8. SUMMARY In this study, the formulation of micropellets containing sodium salicylate were developed by using fluidized bed system and pelletizing dish method. Then the optium technological properties of products were determined. First of all, the best spheronization properties of micropellets formulation was produced in order to optimization of instrumental production parameters. Fluidized bed technique was prefered »because the instrumental production parameters could be controlled easily, working condition were suitable, the products having desired properties could be obtained. At this instrument, fluidising air flow rate, fluidising air temprature, nozzle type and atomising air flow rate were examined and were optimized according to the production conditions. At the end of this study, the optimum formulation was chosen. For this purpose, the aqueous solutions of gelatine, HPMC, Eudragit NE 30, Kollidon 25 at the different concentrations were used as binder. Then the best constructive micropellets were selected after performing various pharmaceutical quality controls. The micropellets were coated for preventing gastric irritance, side effect of sodium salicylate and releasing of the drug into the intestinal tract and also making smooth of micropellets were examined with dissolution rate studies and kinetic equations were analyzed.