XVI. yüzyılda Hamid Sancağı yer adları
  1. Tez No: 113079
  2. Yazar: SERKAN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ZİYA TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Yüksek Lisan Tezi olarak hazırladığım bu çalışmamda, XVI. yüzyıl Hamid Sancağında bulunan köy, mahalle ve idari birimlerin(kaza - nahiye) adlarını, tespite çalıştım. Çalışmamızda, kaza ve kazaya tabi koy, mahalle ve nahiyelerin isimleri tablolar halinde verilmiştir. Tespit edilen yer adları, özelliklerine göre guruplandırılmıştır. Bu guruplandırmada coğrafi faktörlerin, yerleşim birimlerinin adlandırılmasında çok önemli bir yer tuttuğu görülmüştür. Coğrafî faktörlerin haricinde Oğuz boy, oymak ve cemaat adları ile şahıs isimlerinin de köy adı olarak, çokça kullanıldığı görülmüştür. XVI. yüzyılda ki köy adlarını, o yüzyıl içerisinde değişik zamanlarda hazırlanan tahrir defterlerine göre verdiğimiz için bu tablolar aracılığıyla araştırdığımız yüzyıldaki idari birimlerin, değişen sınır ve statülerini takip etmek mümkün olacaktır. Araştırmamızda, bir kısmı veya tamamı vakfa ait olan köy ve mahalleler ayrı listeler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In these studies which we have prepared as our master thesis, we try to fix the names of villages, neighbourhods and administrative units (towns - districts) of Hamid Sub- province in XVI. century, by using archives. In our studies the names of towns, neighbour hoods and districts have been shown with tables. The names of the places have been shown with tables. The names of the places have been classified according to their features. In this classification it has been found that geographic factors had played an important role for naming. Nevertheless it has been found that the names of Oghuz klans and tribes had been used for naming villages. As we gave the names of villages of XVI. century according to the Tahrir Registers which had been arranged several times in the same century, it is possible to learn the boards and statues of the administrative units in this century. In our studies, the names of the villages which belong to the foundation, have been shown with different lists.