Taşınır yatırım mallarına ilişkin finansal kiralama (leasing) sözleşmesi
  1. Tez No: 113080
  2. Yazar: AHMET KARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN TÜRKBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda son yıllarda kısa bir süre içinde çok büyük bir gelişme gösteren finansal kiralama ilişkisinin en önemli boyutu olan finansal kiralama sözleşmesini inceledik. Tezimizin ilk bölümünde genel olarak finansal kiralamanın tanımı, tarihçesi ve çeşitlerini inceledik ve finansal kiralamanın avantaj ve dezavantajlarını kısaca belirttik. İkinci bölümde finansal kiralama sözleşmesinin hukuki niteliğini, taraflarını ve kuruluşunu inceledik. Üçüncü bölümde, finansal kiralama sözleşmesinin hükümlerini kiracının ve kiralayanın borçlarını ve tarafların icra takibine uğramasının ve iflasının sonuçlarını, dördüncü bölümde de finansal kiralama sözleşmesinin sona ermesini inceledik. Beşinci bölümde ise finansal kiralama işlemlerinin vergi, teşvik ve ihale mevzuatı karşısındaki durumunu inceledik. Son bölüm olan altıncı bölümde ise finansal kiralama işlemlerinin diğer alternatiflerle karşılaştırılması incelendikten sonra ek olarak da finansal kiralama kanunu sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we examined financial leasing contract, an important part of financial leasing process, which brought great development with in a short time in recent years. In the first part of the thesis, generally, we studied definition, history and Variety of financial leasing and determined advantages and disadvantages of financial leasing. In the second part, we studied legal characteristics, sides and contacting of financial leasing. In the third part, the provisions of financial leasing, obligations of lessee and lessor, legal result of non-fillment of the obligation was studied, and in the fourth part, ending of financial leasing contract. In fifth part, the financial leasing procedures was discus^d with respect to tax incitement and adjudication laws. At the end, in sixth part, after studying comparision of financial leasing procedures with other alternatives, financial leasing law is offered as a supplement.