Yirminci yılında 24 Ocak 1980 kararları
- Tez No: 113082
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Yeni bir yüzyılın ilk günlerini yaşadığımız bu dönemde; ekonomik durum ve gelişmeler gerek dünya, gerekse ülkelerin gündemlerindeki en önemli konulardan biri olması konumunu sürdürmektedir. İktisadi gelişmelerin siyasi gelişmelerin önünde gittiği ve siyasi - toplumsal ilişkileri doğrudan etkilediği günümüz dünyasında; uluslararası kutuplaşmaların zayıflamasıyla birlikte dünya genelinde bir liberalizasyon ve küreselleşme dalgası hakim duruma yükselmiştir. İktisadi açıdan dünyadaki olayların etkilerinin doğrudan ve derinden hissedildiği ülkemizde; 1970'li yıllardan itibaren esmeye başlayan rüzgarlar, dönem sonunda ekonomimizi iflas noktasına getirmiştir. Ülkemizin içine düştüğü bu durumdan kurtarılması amacıyla yürürlüğe konulan 24 Ocak 1980 kararlan, iktisat politikamızdaki zihniyeti tamamen değiştirmiştir. Son 20 yılda ülkemizde yaşanan büyük dönüşümün miladı olarak kabul edilen 24 Ocak 1980 kararlarının özü ve süreç içerisinde yaşanan gelişmeler; bu çalışmanın konusunu teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Economic circumstances and developments still continue to be one of the most important themes of the both world's and the countries' agenda, in this period which we live the first days of the new century. In these days which the economic developments go in front of the political incidents in the world; a liberation and globalisation wave dominates all over the world within the decrease in the international polarisations. The winds that blows over all the world since the 1970's, brought our country just near in the border of bankruptcy; where all effects of the economic events in the world are felt directly and deeply. The 24 January 1980 decisions which are put in force to rescue the country from this decline changed the mentality ruling the economic policies completely. The 24 January 1980 decisions, which are accepted to be the birth of Christ of the great change in the last two decades in our country, constitutes the topic of this work.