Askeri Yargıtay ve Uyuşmazlık Mahkemesi Kararları ışığında askeri mahkemelerin görev ve yetki sorunları
- Tez No: 113081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, askeri mahkemelerin görev ve yetki sorunları Yüksek Mahkeme kararlan ışığında anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışma, dört bölüm altında ele alınmıştır. Birinci bölümde, askeri ceza hukukunun tarihçesi, mukayeseli hukuktaki durum, askeri mahkemeler konusunda getirilen eleştiriler, askeri yargının lüzumu ve ülkemizdeki askeri yargılama makamları izah olunmuştur. İkinci bölümde, Yargılama Hukukunda Görev ve Yetki Kavramları üzerinde durulduktan sonra asıl olarak askeri yargıda görev ve yetki kavranılan açıklanmış, asker kişi olduğu halde, istisnai olarak askeri yargıya tabi olmayan şahıslar konusuna yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, sivil şahısların askeri yargıya tabi olma şartlan, adli yargıya tabi sivil kişiler ile askeri yargıya tabi asker kişilerin müştereken suç işlemeleri halinde görevli mahkemelerin tespiti sorunu ve askeri ve adli mahkemelere tabi iki suç işlenmesi halinde yargılama önceliği üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise, askeri mahkemeler ile adliye mahkemeleri arasında uygulamada özellik arz eden diğer görev sorunları, savaş halinde askeri mahkemelerin görevleri, askeri mahkemelerde yargılamayı gerektiren ilginin kesilmesi halinde görev sorunu ve asker kişinin askeri yargının ve adli yargının görev alanına giren birden fazla suçu işlemesi halinde görev sorunu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the territorial jurisdiction and jurisdiction of subject-matter topics are tried to be explained in the view of Supreme Court decisions. The study consists of four chapters. In the first part the history of military penalty law, the situation in comparative law, the critics about military courts, the necessity of military judgement and the military judicial situation in our country is being explained. In the second chapter, the territorial jurisdiction and jurisdiction of subject-matter topics and also although being military people the ones who are exceptionally not being tried in military courts are explained. In the third chapter, the conditions for the civilians to be tried in military courts are explained and the matter if people who are tried in civilian-courts commit crimes together with people who are tried in military courts is being discussed. In the fourth chapter, some jurisdiction problems arising among military courts and civilian courts in practice are explained besides the function of military courts in war time; the cease of the reason for a person to be tried in military courts and the matter of a military person committing more than one crime to be tried in different military and civilian courts.