Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ışığında genel ve askeri ceza yargılamasında sanık hakları
  1. Tez No: 113117
  2. Yazar: EROL ER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
ÖZET Bu çalışmamız iki bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde, sanık hakları kavramı ve tarihçesi ile yasal, bağımsız ve yansız bir mahkemede (adil) yargılanma hakkı, aleni yargılanma hakkı, makul bir sürede yargılanma hakkı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise, genel olarak savunma hakkı kavramı ile sanığın; isnadın niteliği ve nedenleri hakkında bilgi alma hakkı, savunma için gerekli zaman ve kolaylıklara sahip olma hakkı, bizzat veya müdafi vasıtasıyla savunma hakkı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consists of two parts. In the first part, the rights of suspect issue and the history of that, jurisdiction at a legal, independant and inbiased court of the suspect, public jurisdiction and jurisdiction of it in a reasonable period has been handled. In the second part, generally the right of defense issue, the right of to be informed about the quality and the causes of accusation, the right to have necessary time and utilities for defense and the right of defense by the help of lawyer or personally has been examined.