Serbest bölgeler ve Mardin Serbest Bölgesi
  1. Tez No: 113118
  2. Yazar: HÜSEYİN HAŞİMİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET İhracata dayalı büyümeyi hedef edinen politikalarla ülkemizde ciddi manada Serbest Bölge kurma eğilimi 1980'li yıllarda başlamıştır. Serbest Bölgeler, yabancı sermaye yanı sıra yeni teknolojilerin ülkemize gelmesine katkı sağlamakta ve aynı zamanda sanayi ihtiyaçlarından hammaddelerin daha düşük maliyetle ve kolay bir şekilde edinilmesini sağlamaktadır. Yine Serbest Bölgeler Dış Ticaret hacminin dengelenmesi ve istihdam olanakları için fırsatlar oluşturmaktadır. Serbest Bölgelerin ülkelerin ekonomileri üzerinde yararlı etkileri olmuştur. Bu nedenle bir çok şehirlerimizde yeni Serbest Bölgeler yapmak için uğraşı verilmektedir. Çalışmada dünya piyasalarının büyük çapta üretime ve gümrüksüz bölgelere ihtiyaç olduğunu, üretim için gerekli alt yapıyı ve yüksek verimliliğini Serbest Bölgelerle sağlandığı anlatılmıştır. Dünyada ve Türkiye'de bazı Serbest Bölgelerin yapısı anlatılmış, ayrıca teorik olarak ispatlanmış gelişme etkilerinin Ülkemiz ekonomisi üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarına bağlı olarak Serbest Bölgelerimizin gelişme seyrinde olduğu, istikrar zamanında gelişmeler sağlandığı tersi durumda ise buna paralel olarak gerilediği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak Bu çalışmada, Türkiye'deki Serbest Bölgelerinin istenen gelişmeyi göstermesi için istikrarın şart olduğu, dünyadaki benzer gelişmiş ülkelerin tecrübe ve teknolojilerinden yararlanarak başarıyı sağlayacakları görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Seriously the idea of establishing free zones came about in the 1980s as a result of the export based growth model adopted by Turkey. Free zones bring foreign capital and new technologies to Turkey, enable the easy and quick supply of raw materials the industry needs and ensure production and export of goods at a low cost. They also create opportunities to sell goods imported to Turkey to other countries, facilitate the export of Turkish goods and create employment opportunities. The impact of free zones on national economies has in most cases being useful. For this reason an increasing number of our cities are endeavouring to establish new free zones. Consequently, throughout this tesis it's exposed, the need that world markets have for vast scale production areas free of customs duty and describes how free zones provide high infrastructure and optimal productivity for manufacturing. Some examples of national and international free zones have being cited and their accomplishment factors have being theoretically envisioned on Turkey. By no means, one of the important factors of free zones is to develop foreiging investment. Therefore, Turkey's politic, economic steady and accomplishment would run parallel to a success periodic of Turkish free zones. These discussed in this tesis. In conclusion, the success of Turkey's free zones devoted to steady of country and taking from other countries into consideration, like their experience knowledge and accumulation. With these factors Turkey's free zones will be success and develop.