Türkiye milli gelirindeki gelişmeler
- Tez No: 113129
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN TÜRKBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye mili gelirindeki gelişmeler Milli gelir ekonomide bir yıl içinde üretilen mal ve hizmetlerin değeri demektir. Sosyal refah bir ölçüde kişi başına düşen gelirin artışı anlamına gelir. Milli gelir; üretim, gelir ve harcamalar değişkenleriyle tahmin edilir. Ekonomik aktivite içersindeki sektörlerden elde edilen ücret, faiz, kira ve kar yani üretim faktörlerinin geliriyle bu gelirin mal ve hizmetler için harcanması milli gelirin tahmininde temel oluşturur. Ülkemizde milli gelir; üretim ve geliri göz önünde bulundurarak karma metotlarla bulunur. Araştırma konumuzun periyodu olan 1984-1995 döneminde Türkiye milli geliri 428 kat artmıştır. Bu artış sabit fiyatlarla 2,6 kat artış anlamına gelir. Milli gelirdeki artış sabit fiyatlarla beşinci kalkınma planı döneminde 5,4 % ve altıncı kalkınma planı döneminde 8,8 % olarak gerçekleşmiştir. Bu dönem içersinde Türkiye milli gelirinde endüstri birinci, tarım ikinci ve ticarette üçüncü sırayı almıştır. Sektörlerin büyüme hızı göz önünde bulundurulduğunda endüstri birinci sırayı hizmet sektörü ikinci sırayı, tarım üçüncü sırayı almıştır. Türkiye'de 1984-1995 döneminde kişi basma gelir 337 kat, sabit fiyatlarla ise sadece 1,1 kat artmıştır. 1995'te Türkiye'de kişi başına gelir 5009 dolar idi ve bu miktar gelişmiş ülkeler ile bazı gelişmekte olan ülkelerin kişi başına gelir seviyeleri içersinde neredeyse en düşük seviyeyi oluşturuyordu. Türkiye'de gayri safı milli hasıla içersinde devletin alım harcamaları oranı 10,7 % ile 12,9 % arasında, kişisel harcamalar oranı 67,9 % ile 69,8 % arasında ve yatırım harcamaları ise 22,6 % ile 26,0 % arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
THE PROGRESSIONS IN THE NATIONAL INCOME OF TURKEY In simple, national income we can define as the value of the goods and services produced in an economy in one year. Because social welfare in one point is the increase in the per capita income. National income is estimated by means of production, income and expenditures. By means of productions method, the gross value of the sectors of economic activity; of income method wage, interest, rent and profit which are the income of production factors, and of the expenditures method the final usage of income in terms of goods and services are taken as the basis. In our country, national income is found out by mixed methods taking into consideration the production and income sides rather than the aforementioned methods. When the research period are taken into account, national income of Turkey during 1984-1995 period, increased 428 times in terms of current prices and 2.6 times in terms of fixed prices. National income increase in terms of fixed prices is 5.4 % in the fifth planned period and 8.8 in the sixth planned period. In recent years industry sector takes the first, agriculture second and the trade sector third place in Turkey's national income. When the growth rate of the sectors are taken into consideration, again the industry takes the first place and the service sector and after that the agriculture sector come.hi Turkey, per capita income during 1984-1995 showed an increase of 337 times in terms of current prices and in terms of fixed prices only 1.1 times increase. Per capita income, in Turkey in 1995 was about 5009 dollars and this was almost at the lowest level among the developed and some of developing countries. In Turkey, the share used for the state's final consumption expenditures from gross national product changed between 10.7 % and 12.9 %; the share for private ultimate consumption expenditures changes between 67.9 % and 69.8 % and the share for the investment expenditures changes between 22.6 % and 26.0 %.