Önleme araması
  1. Tez No: 113139
  2. Yazar: TURGAY BOZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Ceza Muhakemesi Hukukunun yakalamadan sonra en çok uygulanan önleme tedbir lerinden birisi olan ve insan haklarıyla da çok yakından ilgisi bulunan“arama”ya uygula mada çok sık başvurulduğu bilinmektedir. Bu sebeple insan haklarının hiçbir şekilde ihlal edilmemesi, adalelin ve güvenliğin düzenli ve sürekli olarak sağlanması gerekmektedir. Çalışma, üç bölüm altında incelenmiştir; birinci bölümde arama kavramı, aramanın hukuki niteliği, arama koruma tedbirine başvurulmasında ve gerekse icrasında aramaya hakim olan ilkeler anlatılmıştır. Adli arama ve el koyma, aramanın şartları, arama kararı ve emri, arama işleminin yapıl ması ve usulsüz arama konuları işlenmiştir. İkinci bölümde arama çeşitleri olarak; önleme araması, idari kontroller, arama sa yılmayan haller anlatılmıştır. Üçüncü bölüm ise birinci ve ikinci kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda arama yapabilecek kimseler olarak genel kolluk ve özel kolluk anlatılmıştır. İkinci kısımda ise arama teknikleri olarak; üst araması ve üstte yapılan arama ile vücudun muayenesinin birbi rinden farklı tedbirler oldukları, konut araması, suç eşyalarının aranması, araçların aranması ve tüzel kişiliğe sahip kurumlarda ki aramalar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is clearly known that“search”is one of the comman precautiou practices in the execution of the law following seizure and closely related to the human rihghts therefore ; it is to be noted that, in the, execution of searches, violations of human rights are to be avoided, justice and order are to be kept intact. The Study in considered in three sections; in the first section; the concept of search, searches in the law point of view and implying search and support precaution and the principles of execution stages of searches are mentioned. Search and seizure, the requirements of search, search decision and order, the execution of search and unwarrented search topics are examined. In the second section; searches for precaution, administrative controls and cases in which the applications are not considered to be search, are pointed out. The third section is consist of two parts. In the first part; persons who are authorized for search are mentioned as of general and private security personnel. In the second part; as for the tecniques of search, it is explained that body search and examining a body are different precautions, and also house search, search of ciminal tools, vehicles and search of private organizations are mentioned.