Türk İdare Hukuku açısından idarenin bölgesel teşkilatlanması
  1. Tez No: 113151
  2. Yazar: SAVAŞ BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLYAS DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu çalışma Kamu Hukuku Anabilim dalında Yüksek Lisans Tezi olup, konusu Türkiye'deki kamu yönetiminde bölge düzeyinde teşkilatlanma usul ve esaslarıdır. Halen ülkemizde var olan ve nitelikleri farklı olan bölgesel teşkilatlanmaların faydalan ve zararları ile çeşitli eksiklikleri ele alınmıştır. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öncelikle Türkiye'de kamusal teşkilatlanmada var olan ana öğeler yer almaktadır. Yapılan bölge tanımları ile bölgeselliğe neden olan etkenlere de bu bölümde yer verilmiştir. Birinci bölümde ayrıca, bölgeselliğin tarihi gelişimine ve Anayasalarımızda ele alınış biçimine değinilmiştir. İkinci bölümde ise Türkiye'de kurulan bölge teşkilatlan, amaçlarına göre tasnif edilmiştir. Türkiye'de bölgesel planlama çalışmaları ile her beş yılda yapılan Beş Yıllık Kalkınma Planlarında yer alan bölgesel içeriklere değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise bölge düzeyinde teşkilatlanmalara örnek olarak gösterilen ve çeşitli zaman ve zeminlerde tartışılan ve ülkemiz için uygun görülen bölgesel örgütlenme modellerine yer verilmiştir. Bu bölümlere ek olarak ülkemizde yürürlükte olan bölge teşkilatları sınıflandırılarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, which has been prepared as a post graduate thesis for the Public Law Main Branch of science, is about system and the principles of organizations in provincial levels within the Turkish Public Administration. The explanation of the advantages, disadvantages and the imperfections of the current provincial organizations of our country, which have differenet characteristics, is the main purpose of preparation of this work. This thesis has been constituted in three basic chapters, in the first chapter, the main elements that exists in the public organizations of Turkey is expounded first of all. Besides, the definitions that are made and the reasons of regianolism are also given place in this sector. Furthermore, the historical progress of regionalism in Turkey and the way how it had been dealed with in Turkish constitutions is also among the themes which are mentioned in the first part. In the second chapter, the regional organizations are chassified according to their purposes for which they had been established. The works in regional planning and the regional concepts which are given place in the Five Year Development Plans held in every five years are also explained here. The third chapter, which is the last one at the same time, is about the regional organization models which have been indicated as the examples of organizations in regional levels that have also been approved for our country after long discussions in different times and platforms. In edition to these chapters, the valid regional organizations of our country have also been explained doing the decessary classifications in this work.