İslam Hukukunda keffaretler
- Tez No: 113150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKERİM ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Keffaret (îjtfsıı)» Arapça bir kelime olup, jü fiilinin mastarıdır. Sözlükteki temel anlamı örtmektir. Bir İslâm Hukuku terimi olarak ise keffaret, işlenen bir suçtan kaynaklanan günahı telafi etmek için belirlenmiş, ibadet mahiyetinde bir ceza olarak tanımlanabilir. İslâm Hukukçularının, İslâm Hukukunun iki temel kaynağı, Kur'an-ı Kerim ve Peygamber (s.a.v.)'in Sünnetine dayanarak ortaya koydukları keffaret çeşitleri şunlardır: 1- Orucu Bozma Keffareti: Ramazan ayında şer' i herhangi bir mazereti olmaksızın bilerek orucu bozan kimseye gereken keffarettir. Bu, kişinin gücü nisbetinde sırayla: Mü'min bir köle azad etmesi, iki ay oruç tutması, altmış fakiri doyurmasından ibarettir. 2- Hac Kurallarına Uymama Keffareti: Hacca giden kimselerin hacda hac vaciblerinden birini yerine getirmemelerinden ya da ihram yasaklarından birini ihlal etmelerinden dolayı gerekli olan keffarettir. Böyle bir yasağa uymayan kimse, şu üç şeyden birisini yapması gerekir: Bir kurban kesmek, üç gün oruç tutmak, altı yoksulu doyurmak 3- Cinsel Yasaklan İhlal Etme Keffareti: Bu, bir kimsenin hayızlı ya da nifaslı hanımıyla cinsel ilişkiye girmesinden dolayı yerine getirmesi gerekli olan keffarettir. Bu durumdaki bir kimsenin, gücü nisbetinde 1 ya da yarım dinar ya da bu değerdeki bir meblağı sadaka olarak verip, günahının bağışlanması için tevbe etmesi gerekir. 4- Zıhar Keffareti: Bu, kişinin, hanımını, annesine benzeterek onu kensine haram kılmasıdır. Bu, cahiliye döneminde boşanma kabul edilen kötü bir uygulama idi. İslâm, bu kötü uygulamayı kaldırarak böyle bir yola baş vurup, hanımıyla. evlilik hayatını sürdürmeyi isteyen kocaya gücü nisbetinde sırayla şunlardan birisini keffaret olarak vermeyi gerekli kıldı: Bir köle azad etmek, iki ay peşpeşe oruç tutmak, altmış fakiri doyurmak. 5- Yeminden Dönme Keffareti: Bir kimsenin ettiği yemine riayet etmeyip; yeminini bozması halinde kendisine gerekli olan keffarettir. Bunun keffareti: kişinin ailesine yedirdiğinin orta derecesinden on fakiri yedirmek ya da on fakiri giydirmek ya da bir köle azad etmektir. Bunlardan birisine güç yetiremeyen kimse, keffaret olarak üç gün oruç tutması gerekir. 6- Adam Öldürme Keffareti: Yanlışlıkla bir insanı öldüren kimseye gerekli olan keffarettir. Yanlışlıkla birisini öldüren kimse, yapabiliyorsa mü'min bir köle azad etmesi gerekir. Buna gücü yetmiyorsa iki ay peş peşe oruç tutması gerekir. Bu keffaret çeşitlerinin ilk ikisi ibadetlerle, diğer ikisi aile hayatı ile son ikisi ise beşeri ilişkiler (muamelat)'le alakalıdır.
Özet (Çeviri)
Keffaret: »jüsıı (Expiation), is an Arabic word and it's the infinitive form of j&. Its main dictionary meaning is to cover. As a term of Islamic Law Expiation, can be defined as a worshipfully punishment to compensate the fault that resulted from a crime. The kinds of expiation that has been found by Islamic Lawyers based, on the two main Islamic sources, Qur'an and the prophet's practices, are those: 1- The Expiation of Breaking the Fast: This is necessary for the person who breaks his fast deliberately without any religious excuse in month of Ramadan. That means he sets free a slave if he can, he shall fast for two successive months, if he cannot and he shall feed sixty needy. 2- The Expiation of Disobeying the Rules of the Hadj (Pilgrimage): That is the expiation necessary for the people who do not perform any rules of Hadj or necessary for the people who violate the prohibitions of ihram (wide woolen cloak). The person who disobeys these rules shall do one of the following: To sacrifice an animal, to fast for three days, to feed six needy. 3- The Expiation of Violating Sexual Prohibition: That is the expiation necessary for the people who have sexual intercourse with their wives during the period of menstruation and childbed. The person in this condition shall give alms one or half of a dinar and he shall repent for what he did and prays for God to forgive him. 4- The Expiation of Divorcing Their Wives: That's the expiation necessary for the people who divorce their wives (by saying they are as their mothers). That was a kind of divorcing, which was accepted before Islam and Islam has abolished this" custom of Arabs. If a person who wants to continue his life with his wife in this condition, he shall set free a slave before they touch each other again, he that doesn't have (a slave) shall fast two successive months before they touch one another. If he cannot do this, he will feed sixty of the poor. 5- The Expiation of Breaking One's Oath: That is the expiation necessary for the person who breaks his oath. The expiation thereof is the feeding of ten of needy with the average of that with which he feeds his own people or the clothing of them, or the liberation of a slave, and for him who finds not (the wherewithal to do so) then a three day's fast. 6- The Expiation of Killing a Person: That's the expiation necessary for the people who kill a person mistakenly. He who has killed a person by mistake must set free a believing slave, and those who find this beyond their means must fast two consecutive months. The first two kinds of expiations are related with worshipping, the other two kinds are related with family life and the last two kinds are related with human relation (muamelat).