Türkiye'de Arapça öğretimi açısından El-Arabiyye Li'n-Naşi'in ders kitabının değerlendirilmesi
The Evaluation of 'al-Arabiyya li'n-Nashi'in' as a textbook in Arabic teaching in Turkey
  1. Tez No: 113184
  2. Yazar: EMİN CİHAN ÜZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Giriş, sonuç, dört bölüm ve bir ekten oluşan bu çalışma genelde yabancı dil öğretim sürecinde önemli bir kaynak olan ders kitapları ile destekleyici tamamlayıcı materyallerin dil gelişimindeki rolüne bir açıklık getirmekte, özelde de“el- 'Arabiyye li'n-Nâşi'in isimli ders kitabı serisinin Türkiye'de Arapça öğretimine katkılarını belirlemeyi ve söz konusu ders kitabının destekleyici-tamamlayıcı materyallerinin yapısı ve özelliklerini inceleyip, gerekli görülen yerlerde önerilerde bulunmayı amaçlamaktadır. Giriş bölümünde; çalışmanın amacı, önemi ve alanı üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Türkiye'de Arapça öğretimi, dilin tanımı, Türkiye'de Arapça öğretiminin tarihî gelişimi ve bugünkü durumu ele alınmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; yabancı dil öğretim yöntemleri, geleneksel, bilişsel ve duyuşsal olmak üzere üç ana başlığa ayrılmış ve başlıca yöntemler; yaklaşım, tasarım ve uygulama açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde; yabancı dil öğretiminde ders kitabı değerlendirmesi üzerinde durularak dil öğrenim/öğretim sürecinde önemli kabul edilen bazı unsurlardan bahsedilmiştir. Bunun yanı sıra izlence türleri ve formatlan açıklanmış, genel olarak ders kitabının ve ders kitabının destekleyici - tamamlayıcı materyallerinin taşıması gereken özellikler üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde; ”el-'Arabiyye li'n-Nâşi'in" serisi incelenmiş ve genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Düzenlenen bir öğrenci anketiyle öğrencilerin Arapça ders kitaplarından beklentileri tespit edilmiş ve söz konusu ders kitabıyla karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise çalışmanın sonucu hakkında bilgi verilmiştir. Ekte de öğrencilere uygulanan anketlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, which consists of an introduction and four chapters, aims at finding out contributions of“el-'Arabiyye li'n-Nâşi'Tn”a textbook to Arabic language education m Turkey. The study examines the structure and characteristics of supportive - suplemantary materials of the above - named textbook and makes suggestion when it İs required. In the Introduction, the importance of the study, its aim and its scope are emphasised. Chapter One tries to investigage the education of the Arabic in Turkey the defmation of the language and the historical development of the education of Arabic in Turkey and its condition^ In Chaptere Two, the methods of the foreign language education are divided into three groups, as cognitive, affective and traditional. The principal methods of foreign language education are studied from the points of approach, desingn and application. Chapter Three observes the role of the textboolc in foreing language education. Some elements which are considered important in the process of foreign language education, the design of syllabus, and its types, the characteristics that are required to be found in a textbook and materials are examined in the same chapter. Chapter Tour examines and investigates the textboolc“el-'Arabiyye If n- Nâşi'în”. After a short information about this book, the questionnaire which was made among students is laid under cosideration and after this, some suggestions are made. students. The appendix One presents the questionnaire which was made among