Şizofrenik hastalarda ve normal kontrollerde serum dopamin beta hidroksilaz aktiviteleri nöroleptik ilaçların serum dopamin beta hidroksilaz üzerine olan etkileri
- Tez No: 11324
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SARIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu calışmada normal kontroller ve şizofrenik hastala rın (ilaç öncesi ve ilaç sonrası) serum DBH aktiviteleri ölçüldü. Şizofrenik hastaların serum DBH aktiviteleri normal kontrollere göre anlamlı olarak düşük bulundu. Nöroleptik ilaç tedavisinden sonra şizofrenik hastaların serum DBH aktivi teleri tedavi öncesine oranla azalmış bulunmakla birlikte bu azalmanın anlamlı olmadığı saptandı. Ayrıca aynı yaş grubunda olan kadın ve erkekler arasında serum DBH aktivite- sinin değişmediği görüldü. Sonuç olarak şizofrenik hastalarda serum DBH aktivite- sinin azaldığı, fakat bu azalmanın nöroleptik ilaç kullanı mından bağımsız olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, normal controls and serum DBH activity in schizophrenios (before drug and after drug) were measured. DBH activity in schizophrenics was found signifi cantly less than normal controls. Although DBH acticity in schizophrenics decreased in comparison with pre-treatment after neuroleptic treatment, it was determined that this was not a significant decrease and it was also seen that DBH activity did not change between men and women in the same age group. In conclusion, xt has been found that serum DBH activity in schizophrenics decreased, but this was an independant decrease from the use of neuroleptic drug.