Şizofreni hastaları ve kardeşlerinde düşünce bozukluğu ve aile işlevleri ile ilişkileri
Thought disorder in patients with schizophrenia and their unaffected siblings and relations with family functions
- Tez No: 248012
- Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL ALPTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; şizofreni hastaları ile onların etkilenmemiş kardeşlerinde düşünce bozukluğunun varlığını, normal kontrollerle karşılaştırarak belirlemek ve düşünce bozukluğu ile klinik değişkenler ve aile işlevleri arasındaki ilişkileri araştırmaktır.Yöntem: Örneklem grubunda 40 DSM-IV şizofreni tanılı hasta, bu hastaların SCID 1 görüşmesi ile psikiyatrik hastalık tanıları dışlanan 40 kardeşi ve 40 normal kontrol olgusu yer aldı. Her üç gruba ortak olarak Düşünce Dil Ölçeği ( DDÖ ) ve Aile Değerlendirme Ölçeği ( ADÖ ) uygulanmıştır. Hastalık şiddeti PANSS ve CGI-S ile değerlendirildi. Her üç grup DDÖ ve ADÖ açısından karşılaştırıldı. Hastalarda DDÖ ile klinik veriler, hasta ve kardeşlerde DDÖ ile ADÖ arasındaki ilişkiler araştırıldı.Bulgular: Şizofreni hastaları etkilenmemiş kardeşlerine ve normal kontrollere oranla daha yüksek DDÖ puanı aldılar. Şizofreni hastalarının kardeşleri ise istatiksel anlamlılık göstermese de hastalardan daha düşük, kontrollerden daha yüksek toplam puan aldı. Şizofreni hastalarının ve kardeşlerinin konuşma fakirliği puanları kontrollerden belirgin olarak farklı bulundu. ADÖ ile şizofreni hastalarının ve onların hastalanmamış kardeşlerinin ailelerinde davranış kontrolü alt maddesi hariç diğer tüm alanlarda aile işlevlerinde bozulma saptandı. Hastalarda DDÖ puanı ile ADÖ puanı arasında belirgin ilişki olduğu görüldü.Sonuç: Bu araştırmada istatistiksel anlamlılık göstermemesine karşın şizofreni hastalarının etkilenmemiş kardeşlerinde normallerden daha kötü, şizofreni hastalarından daha iyi düzeyde düşünce bozukluğu olduğu saptandı. Şizofrenide düşünce bozukluğunun endofenotipik bir özellik olması tartışmalıdır ve daha geniş örneklemlerde araştırılmasında yarar vardır. Öte yandan bu çalışma konuşma fakirliğinin endofenotip adayı olabileceğini desteklemektedir. Bu araştırmada hem şizofreni hastalarında hem de onların etkilenmemiş kardeşlerinde normal kontrollere oranla daha bozuk aile işlevleri olduğu bulundu. Ayrıca düşünce bozukluğu ile aile işlevlerinde bozulma arasında ilişki olduğu görüldü. Bozuk aile yapısı hastalarda ve olasılıkla kardeşlerinde düşünce bozukluğunun gelişmesiyle ilişkili olabilir veya şizofreni hastalığının sonucunda gelişmiş olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this study is to compare thought disorder in patients with schizophrenia and their unaffected siblings with healthy controls and to determine its relation with clinical factors and family functions.Method: There are 40 schizophrenia patients diagnosed according to DSM IV, 40 siblings whose psychiatric disease was excluded with SCID I interview and 40 healthy controls in our sample. Thought and Language Index ( TLI) and Family Assesment Device (FAD) were given to each three groups. Severity of disease was assessed with PANSS and CGI-S. Each three groups were compared according to TLI and FAD. We compared relation between clinical data and TLI in patient group, TLI and FAD in patient and sibling group.Results: Patients with schizophrenia had high TLI scores than the unaffected siblings and healthy controls. Although there was no statistically significance, the siblings of schizophrenia patients had lower scores than patients, but higher scores than controls. The poverty of speech scores of schizophrenic patients and their siblings were found significantly different than controls. Except behaviour control, the families of schizophrenia patients and their siblings were failed in the other areas of FAD. There was a significant correlation between TLI and FAD scores of patients.Conclusion:We determined that unaffected siblings of patients with schizophrenia had worse thought disorder than normals, better than schizophrenia patients although there was no statistically significance. It is controversial that though disorder is an endophenotypical characteristic for schizophrenia and there is a benefit in investigating it in larger groups. Otherwise this study supports that poverty of speech can be an endophenotype candidate. In this study, we found both in schizophrenia patients and their unaffected siblings had worse family functions compare to normal controls. Also, there was a significant correlation between thought disorder and a corruption in family functions. Damaged family structure may be related to development of thought disorder in patients and probably in siblings or can be developed in consequence of schizophrenia.