Türk bankacılık sektöründe risk yönetimi sürecinin yasal düzenlemeler ışığında uluslararası standartlara uygunluğunun karşılaştırılması ve eğitim süreci
The Comparision of risk management processes in Turkish banking sector in terms of international standards in light of legal arrengements and educational process
- Tez No: 113289
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Her faaliyetinde ayrı bir risk taşıyan bankalar için risk yönetiminin önemi inkar edilemez. Ülke ekonomisinin en önemli aktörlerinde biri olan bankalar aynı zamanda birer güven kurumudurlar. Bankaların riskleri, kontrol altında tutulup,“güven kurumu”olma özelliklerine halkın güveni artırılarak, tasarrufların sistem içinde değerlendirilmesiyle reel kesime fon aktarabilirler ve makro düzeyde ekonomik büyüme ve kalkınma gerçekleşebilir. Bankalarda risk yönetimi uluslararası ekonomik ve mali ilişkilerin geliştiği günümüzde uluslararası kuruluşların özellikle de Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından ilgilenilen bir konu olmuştur. BIS 'm öncülüğünde“Basel Bankacılık Gözetim Komitesi ”kurularak etkin bankacılık ve gözetim için 25 prensip belirlenmiştir. Türk bankacılık sektöründe 4389 sayılı Bankalar Kanunu ve ilgili kanun gereği yapılan yasal düzenlemelerle risk kavramı gerek Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) gerekse de Avrupa Birliği standartlarıyla büyük ölçüde uyumlaştırılmıştır. Türk bankaları bu aşamada risklerinin uluslararası kabul görmüş karşılaştırılabilirdi olan yöntemlere dayanarak kendi iç risk değerlendirme modellerini geliştirip, uygulayarak uluslararası standartlara yaklaşma yönünde çaba göstermektedirler. Bu çabalar Türk Bankacılık Sistemine halkın güvenini artıracak bu hususta ekonomiye katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Risk management has far most importance in banking operations, which potentially can be arised from each transaction. The banking system is assumed to perform the most important role in a country's economy, which stemmed from their very nature of being a credibility institutions. Therefore, banks can only perform functions expected from them when their exposures kept under control that in turn lead and foster public confidence to channel and allocate savings into the non- financial sector therby enhance economic growth and development at macro level. Risk management in banking has become a major issue among international institutions especially fro the Bank for International Settlement (BIS) in an intricate and developing international economic relations. Under the leadership of BIS,“Basle Banking Supervision Committe”has been established and 25 principles has been developed and recommended to be adopted by member countries to implement an effective banking supervision and surveillance. With the enactment of 4389 coded Banking Law and regulations introduced based on this law, has brought about risk management practices in Turkish Banking sector to the standards of practices stipulated by BIS and EU to a great extend. At this stage, Turkish banks have entered a period in which to develope their own risk management and internal risk assessment method that is comparable to the internationally accepted standards and striving to the discrepencies in international standards and practices that might arise. These efforts will foster public confidence to the Turkish banking system and its contribution to the economy. 'Û.C. YÖİ&SZKÖCiLETy^ KASI-ıüLE' ©O&ÖMANTASYOfl MEÜK2E!1